Статуетка „Оскар“ за „най-добра арт режисура на цветен филм“, присъдена на филма „My Gal Sal” от 1942 г., беше продадена на търг за 79 200 долара в Роуд Айлънд, САЩ. Купувачът ѝ се сдоби с нея срещу два пъти по-висока сума от предварителната оценка, предаде Ройтерс.
Аукционната къща Briarbrook Auctions очакваше златната статуетка да бъде продадена за сума между 5000 и 30 000 долара. Самият търг се проведе на живо и онлайн, а статуетката беше купена от анонимен участник от Калифорния, който наддаваше по телефона.
„Оскарите са голяма рядкост“, заяви собственикът на аукционната къща Нанси Томпсън. По думите ѝ рядко се случва някой от тях да бъде предложен за продажба на търг.
“Оскар"-ът беше продаден от наследника на Джоузеф Райт, който е спечелил престижната награда за филм с участието на Рита Хейуърт и Виктор Матюр.
Томпсън заяви, че от първата церемония по връчването на Наградите на Филмовата академия през 1929 г. насам по-малко от 200 статуетки са били продадени на търгове по-късно.
Една от причините за това е, че от 1950 г. насам Академията, която е домакин на наградите, кара победителите да подпишат специално споразумение. То постановява, че победителите и техните наследници няма да продават статуетките, преди да дадат на Академията възможност да откупят въпросния „Оскар“ за един долар.
Райт, който почина през 1985 г. на 92-годишна възраст, печели наградата, преди споразумението да влезе в сила. Той е номиниран 12 пъти за „Оскар“ по време на кариерата си и е печелил статуетката два пъти. Втората му награда е за „най-добра арт режисура“ на черно-белия филм „This Above All”, който излиза през 1942 г.
Томпсън не може да разкрие името на купувача от търга, защото той предпочита да остане анонимен, но по думите ѝ става дума за популярно име.
„Мога да кажа, че „Оскар"-ът се връща обратно в Калифорния“, добави тя.


Нови 45 курсанти бяха посрещнати във Военноморското училище във Варна
Няма дълбоки кратери на мястото, на което се взриви дрон у нас
Хванаха за ден 31 шофьори с алкохол или наркотици
Хаджирусев смени Черно море Тича с Локо (Пд)
"Ние, потребителите": Всеки има право сам да избере кои плажни принадлежности да наеме
Израелската индустрия се сблъсква с недостиг на чужди технически експерти
Турция ограничава движението на кораби към руски пристанища в Черно море
Заплахата от Ел Ниньо може да доведе до по-скъпи боровинки
Дрон е избухнал близо до ключов газопровод в България
Потопът от AI дълг кара Уолстрийт да преосмисли продажбите на облигации
Този нов SUV на Nissan може да пристигне в Европа
Домашният контакт губи от станция на стената при зареждане
Кой губи най-много от нашествието на китайските марки
Новата платформа на Honda ще се прави от индийци
Опасно ли е да се оставя дизел да работи на място
Вучич: Сърбия подкрепя териториалната цялост на Украйна и европейския ѝ път
Арагчи: Иран и Оман са близо до споразумение за Ормузкия проток
Голям пожар край Асеновград: Хеликоптер се включи в гасенето
Иво Христов за убийството на Георги Кузев: Правосъдието се гради на личната отговорност
Почина бащата на аржентинската футболна звезда Лионел Меси