Великолепен 19-каратов розов диамант бе продаден за над 50 милиона евро на търг в аукционната къща Christie's в Женева снощи. Това е нов световен рекорд за цена на карат за скъпоценен камък с този цвят, предадоха Франс прес и AP.
Диамантът "Розово наследство" е бил открит преди около един век в Южна Африка. Той е купен от американската бижутерска фирмa Harry Winston, притежавана от швейцарската часовникарска група Swatch, след 10-минутно наддаване с участието на четирима кандидати за купувачи. Експерти от Christie's заявиха, че той е от камъните с най-чист химичен състав.
Скъпоценният камък, оценен предварително на сума между 30 и 50 милиона долара, бе веднага преименуван от купувача на "Розово наследство Уинстън".
"2,6 милиона долара за карат е световен рекорд за розов диамант", заяви шефът на Christie's за Европа Франсоа Кюриел. "За мен този камък е "Леонардо да Винчи на диамантите", добави той.
"Розовото наследство" има правоъгълна форма и е бил притежаван от семейство Опенхаймер, което в продължение на десетилетия е ръководело миннодобивната компания De Beers. Американският Институт за скъпоценните камъни му е определил най-високата степен на наситеност на цвета (fancy vivid), посочва АP.
/БТА/


Хороскоп за 27 юли 2026
Властите в Германия: Атентатът срещу Прайд парада в Берлин е ислямистки
Временно променят разписанието на няколко автобусни линии във Варна
Предупреждават за опасно време в понеделник и вторник
Военноморският духов оркестър прави безплатни концерти във Варна
Тайван ще ограничи интернет, за да симулира война с Китай
Фирмите за дронове търсят как да преодолеят GPS заглушаването във военни зони
Китай вероятно ще пренебрегне новите мита на Тръмп преди визитата на Си
Испания започва да дразни останалата част от Европа
SpaceX се срина до ниво, което не предполага стойност за AI бизнеса
Застрахователите приключват с изхвърляне на фарове заради спукано стъкло
Яхтата на Зукърбърг шокира със сметка за бензин и с вредни емисии
100 000 собственици избраха 10-те най-надеждни коли на пазара
Разработка на Toyota премахва един от проблемите на хибрида
Новият Mercedes AMG GT изгоря по време на тестове
Пеканов: Спряхме корупционна схема за 127 млн. евро в МРРБ
Внимавайте в Бургас: Над 1500 са глобите за тротинетки и АТВ до момента
Арсенал ще привлече 16-годишния полузащитник Аксел Дончев
Зеленски: Русия използва 1700 дрона, над 1630 авиационни бомби и 95 ракети срещу нас тази седмица
Сигнал за голям брой мъртви делфини по морето ни