Германската модна къща Hugo Boss разширява производствения капацитет по-близо до базата си в Европа, за да намали зависимостта си от Югоизточна Азия в момент, когато глобалните вериги на доставки са под силен натиск.
Главният изпълнителен директор Даниел Гридер, който се стреми да удвои продажбите до 4 млрд. евро годишно до 2025 г., коментира пред Financial Times, че прекъсванията на веригата на доставки създават „невероятни предизвикателства“ за Hugo Boss и конкурентите на компанията, недостиг на стока, закъснения и по-високи разходи за доставка.
Компанията разширява фабриката си в Измир, Турция, в отговор на ситуацията, посочва Гридер. Той добавя, че там ще бъдат наети още почти 1000 работници, т.е. персоналът ще бъде увеличен с една трета. Производителят на облекло ще инвестира и в машини и оборудване на обекта.
Даниел Гридер обещава да сложи край на годините на „хибернация“ на компанията, която, когато беше собственост на британската частна инвестиционна компания Permira, не успя да се наложи в луксозния сегмент.
Гридер коментира пред медията, че ще разшири продуктовото портфолио на марката и ще предложи повече ежедневни облекла и облекла за свободното време в допълнение към водещата гама от бизнес дрехи. Той е планирал инвестиции в магазини за 500 млн. евро през следващите пет години и планира да увеличи маркетинговия бюджет със 100 млн. евро годишно до 2025 г.
Фабриката в Измир, която работи от 1999 г., вече е най-големият производствен обект на Hugo Boss и традиционно се използва главно за производство на официални облекла. През миналата година фабриката беше преоборудвана и сега там се произвеждат още фланелки, дамско облекло и други облекла.
Компанията има и обекти в Германия, Полша и Италия, които заедно с Турция представляват около 20% от производството на облекла. Други 30 процента от облеклата на бранда а се доставят от доставчици близо до Европа. Hugo Boss казва, че този дял ще нарасне допълнително през следващите години.
Голяма част от индустрията разчита в голяма степен на производството в Югоизточна Азия, където разходите за труд са много по-ниски.
Гридер е ветеран в модната индустрия, който беше уловен от конкурентната модна марка Tommy Hilfiger. „Нашата бъдеща стратегия е да произвеждаме още повече облекла в близост до пазарите, където ще се продават“, посочва той.
Компанията също така обмисля преместване на част от производството си в „градски фабрики“ в западните страни и през първото тримесечие на 2022 г. ще започне да изпробва окончателното производство на дънки и деним в малка фабрика в Лос Анджелис.
През третото тримесечие на 2021 г. Hugo Boss увеличи продажбите си на годишна база с 40%. Приходите нарастват със 7% в сравнение с третото тримесечие на 2019 г., преди пандемията.
Миналата година продажбите паднаха с 31% до 1,95 млрд. евро, а компанията отчете нетна загуба от 219 млн. евро.
Гридер коментира, че търсенето на официално облекло, което беше силно засегнато от блокирането и огромното увеличение на работата от вкъщи, се е възстановило по-рязко от очакваното. Основен двигател е задържаното търсене заради отложените сватби и други официални събития.
Според Гридер компанията се е опасявала, че продажбите на официални облекла, като традиционните костюми, ще паднат с 50 процента. „Това не се случи и ние наистина се радваме за това“, казва той.


Цената на петрола се стабилизира, след като САЩ и Иран отново се споразумяха
Летовници спасиха делфинче на плаж във Варна (ВИДЕО)
Прокуратурата иска постоянен арест за арестувания общинар от Варна
Фестивалът на българската легенда се провежда във Варна
31-годишният мъж, пострадал при пожар на трактор в добричка нива, бере душа във ВМА-Варна
Южна Корея с план да запази преднината си в AI
Какво е състоянието на публичните финанси в България? Попитахме експертите
Новините в развитие
Рекордни жеги налегнаха Европа, част 1
Рекордни жеги налегнаха Европа, част 2
Момиче на 12 години спаси майка си след инсулт зад волана
Пет легенди, които промениха автомобилния спорт
Lada 2105 на 45 години се продава за 63 000 евро
Електрическото Ferrari беше разграбено в Китай
Тревога: Спадът при Toyota се засилва
Заради жегите: Раздават безплатна вода в София
Два световни гласа се обединяват в инициатива с визия: „Believe. Further“
Владимир Кличко пристигна в България
Хаос по улиците: Руснаци се карат и бият за гориво на бензиностанциите ВИДЕО
Икономист: Разходите в бюджета са завишени, приходите са занижени