Френски служители и началникът на пожарната в Париж поясняват, че забележителните правоъгълни кули на катедралата Нотр Дам са спасени от пожара, който причини ужасяващи щети.
Държавният секретар на Министерството на вътрешните работи на Франция Лоран Нунес заяви пред телевизионния канал BFM, че властите остават „благоразумни", но са „много по-оптимистични“, отколкото по-рано през нощта, предава Bloomberg.
Ген. Жан-Клод Гале, началник на пожарната в Париж каза пред BFM, че голямото постижение на стотици пожарникари e попречило на пламъците да се разпространят в северната кула на камбанарията.
Гале казва, че две трети от покривите на Нотр Дам са „опустошени“ , а един пожарникар е ранен. Пожарникарите ще продължат да работят през нощта, за да охладят структурата.
Огромните пламъци вече са потушени, но огънят продължава да гори в средновековната катедрала в историческия център на Париж. Продължават да се изливат милиони тонове вода, изпомпвани направо от река Сена, предава Bloomberg TV Bulgaria.
Дронове са помогнали на пожарникарите, като са им показвали къде да насочват струите.
Припомняме, че по-рано днес пожар избухна в един от символите на Париж, 850-годишната катедрала Нотр Дам /Света Богородица/ в центъра на града. Огънят тръгна от покрива в реставрация. Инцидентът започна след 18ч. местно време /19 ч. българско/. Междувременно стана ясно, че кулата с форма на стрела на парижката катедрала е рухнала под напора на пламъците, които обхванаха цялата горна част на храма.
Френският президент Еманюел Макрон отложи речта, която трябваше да произнесе тази вечер в 18 ч. по Гринуич (21 ч. българско време) и в която трябваше да представи пакет от първи мерки в отговор на исканията на протестиращите от движението на "жълтите жилетки".


Почина един от най-популярните японски актьори
Радев отличи огнеборци и доброволци, участвали в овладяването на пожари през лятото
От Черно море излязоха с важна информация за мача с ЦСКА
Вижте резултатите от официалния кантар на SENSHI 29
ФИФА с нововъведение за засадите на световното по футбол
Юанът става все по-използван при паричните преводи
Еврозоната бележи по-силен ръст от очакваното благодарение на вътрешното търсене
Ралито на китайските акции изостава от американските
САЩ лобират срещу плана на ЕС за отпускане на заем в подкрепа на Украйна
Китай изпраща нови панди на Франция след срещата Макрон-Си
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Audi готви още една изненада
Политик предложи премахване на червения светофар и знаците на пътя
Малка кола на старо с автоматик – ето 4 сигурни предложения
Lexus LFA се завърна като... електромобил
Кметът на район "Изгрев" съобщава за саботажи с боклука
Гръцките фермери затвориха и ГКПП "Капитан Петко Войвода"
Ампутираха левия крак на бащата на Меган
Програмата Explorer дава възможност за стипендии и международни стажове
БГ политици: Ниско домашно възпитание, ниска политическа и езикова култура
преди 6 години Надявам се да е минало без жертви. Всичко останало е поправимо. отговор Сигнализирай за неуместен коментар