Преди дни Европейската комисия публикува комюнике за „дълбок и истински Европейски икономически и паричен съюз”, в което излага редица предложения за разрешаване на дълговата криза и по-нататъшна интеграция на еврозоната. Документът се състои от голям брой мерки, които според плановете на Комисията трябва да доведат до фискален, икономически, банков и политически съюз в рамките на еврозоната.
Предложените мерки са разделени в три групи, според времевия хоризонт, за който се отнасят:
- краткосрочни, касаещи следващите 6-12 месеца
- средносрочни (18 месеца - 5 години)
- дългосрочни
В рамките на три поредни статии (по една за всеки времеви хоризонт) ще се опитам да обясня защо тези мерки няма да доведат до преодоляване на дълговата криза и лелеяния икономически растеж, а само ще дадат нови стимули за повече задлъжняване.
Краткосрочни мерки за „Истински икономически и паричен съюз”
1/ Процедура за предварително обсъждане и координиране на големи икономически реформи, планирани от една страна, с цел да се избягват т.нар. странични ефекти (externalities) върху други страни.
Координирането на значими икономически реформи присъстваше като отделна глава в т.нар. фискален пакт, който бе подписан от страните в еврозоната и някои от страните извън нея преди няколко месеца. Процедура по такава координация, обаче, все още липсва, което прави и самият текст от междудържавния договор неприложим към момента.
Изключително ограничаващо условие, което ще връзва ръцете на националните правителства и неминуемо ще забавя или дори блокира по-сериозни реформи. Надали някой ще оспори предимството, което ще имат страните извън еврозоната, заради запазване на самостоятелността си в сферата на икономическата политика и реформи – изключително важно за малки страни като България.
2/ Общ надзорен механизъм за банките в еврозоната, състоящ се от ЕЦБ и националните надзорни органи.
За това вече писахме преди няколко месеца. Основните негативи произтичат от нуждата от налагане на такси на поднадзорните банките, за да се финансира тази нова функция на ЕЦБ, натоварване на местните надзорни органи с непрекъсната комуникация и координация с ЕЦБ, както и риск от размиване на надзорните отговорности заради новата двустепенна система (ЕЦБ-национални органи). Последното е изключително опасно, защото може да доведе до ефекта „вместо да изпишем вежди, да извадим очи”, т.е. вместо банките да станат по-стриктно надзиравани, да се появят „бели петна” в надзора.
Защо трябва да се радваме, че не сме член на еврозоната?
Мерките, които валутният съюз налага, само ще доведат до задлъжняване, смята Десислава Николова от ИПИ
16:54 | 07.12.12 г. 10Препоръчан материал от партньор на investor.bg
-
Американската автомобилна индустрия е изправена пред перфектната буря
-
Руснаците се връщат към кеша, а търсенето на чужда валута расте
-
Криптовалутите разделят мъжете и жените, левите и десните – но защо?
-
Управляващите искат проверка на разходите за пенсии и социални плащания
-
Тръмп обяви война на зелената енергия, но тя вече не зависи от политиката и субсидиите
-
Европа си припомня как да бори жегата с "народни средства"
-
Дроновете претоварват руската ПВО и Кремъл вече не може да крие войната*
-
Залогът за обезценяване на долара се разпада и една от причините е Кевин Уорш
-
Управляващите искат проверка на разходите за пенсии и социални плащания
-
Валута vs пари: Разликата, която повечето хора не разбират
-
Русия трупа дългове заради все по-големите разходи за войната в Украйна
-
Европа си припомня как да бори жегата с "народни средства"
Специални проекти виж още
Най-четени новини
-
Експерт: При рязко вдигане на данъка за второ жилище българите ще измислят начин да не плащат
-
Брокер: Имотите вече ще се продават на справедлива пазарна цена, надценените ще се застояват
-
В Крим бензинът свърши и с купони, ресторантите работят ограничено, въведен е режим на тока
-
Финландия предупреждава Европа: Изгубихме Nokia, не трябва да губим и битката за AI
-
Загубата на оръжейното депо в Кронщат е сериозен удар за руския Балтийски флот
-
"Градус" ще получи близо 10 млн. евро дивидент от дъщерното си дружество "Градус-98"
-
Д. Ганев: Данъчните оценки трябва да се актуализират, по-високи данъци да водят до по-добра среда
-
Туристите от Румъния, Великобритания и Израел ще компенсират спадовете това лято
-
България е сред най-засегнатите страни в ЕС от американските мита
-
Собствениците на жилища за отдаване под наем във Великобритания напускат пазара
-
Експерт: При рязко вдигане на данъка за второ жилище българите ще измислят начин да не плащат
-
Пригответе се за наводнение от петрол, когато Ормузкият проток отвори отново
-
ФНИБ е сключила предварителен договор за продажбата на Камбаните Грийн Офиси
-
Руснаците вече не вярват в мощта на своите оръжия, ракета удари Киевско-Печорската лавра*
-
Dundee Precious Metals откри голямо находище на злато и мед край мината „Челопеч“
-
Правителството вади „Мини Марица-изток“ и „ТЕЦ Марица изток 2“ от БЕХ
-
Русия изпрати елитни оператори на дронове да спасяват логистиката за южния фронт
-
Брокер: Имотите вече ще се продават на справедлива пазарна цена, надценените ще се застояват
Коментари
Финанси виж още
-
Руснаците се връщат към кеша, а търсенето на чужда валута расте
-
Криптовалутите разделят мъжете и жените, левите и десните – но защо?
4 -
Русия трупа дългове заради все по-големите разходи за войната в Украйна
3 -
Валута vs пари: Разликата, която повечето хора не разбират
-
Акция на седмицата: "Българска фондова борса" АД (БФБ)
-
Залогът за обезценяване на долара се разпада и една от причините е Кевин Уорш
9


Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Бленджини: Не е възможно да играеш два мача за 18 часа
Откриха труп на жена в Елените
Въздушната линейка транспортира пострадал до София
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Япония с право се страхува от "черните кораби" на AI
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 2
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Николов: В район „Приморски” установихме нещо доста по-притеснително
Корман Исмаилов: ДПС е приключило
Челен удар край Луковит:14-годишно дете пострада тежко
Украйна не е единствената бойна организация, която оформя автономна война
Първан Симеонов: Може да се окаже, че моделът остава без Борисов и Пеевски, но с нов началник
преди 13 години Съгласен съм и аз съм писал за това. Нашата валута става освен евтина и малка в количество. Откъде да дойде ликвидността? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Въпреки, че България не е член на еврозоната, ние българите нямаме повод "да се радваме, че не сме член на еврозоната". Заради валутния борд, левовете са обезпечени от евра. Действията на бюрократите от еврозоната, които съсипват еврото, съсипват и лева. България винаги ще е по-зле от страните от еврозоната, докато има валутен борд. Това е така, защото страните от еврозоната ще могат да печатат евра, а България - не. Съответно инфлацията, произлизаща от действията на чужди правителства, ще изяжда спестяванията не само на чуждите граждани, но и на българите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар