Петролът изпрати миналата седмица с поскъпване от около 5%, след като инвеститорите приветстваха данни за ускорено търсене през второто полугодие, съобщи Investing.com.
Американският лек суров петрол WTI поскъпна в петък с около 1% до 46,54 долара за барел.
В Лондон европейският бенчмарк Брент с доставка септември също добави около 1% към цената си в петък и затвори сесията на ниво 48,91 долара за барел.
За седмицата WTI поскъпна с 2,31 долара (около 5%), а при Брента повишението беше в рамките на 2,20 долара (4,5%).
Динамиката беше подпомогната от доклада на Международната агенция по енергетиката (МАЕ), според който има ускорение на ръста в глобалното търсене. Освен това имаше данни за ръст на вноса на петрола в Китай и намаляващи резерви в САЩ.
Компанията за услуги в нефтената индустрия Baker Hughes съобщи в петък, че броят на нефтените платформи в САЩ се е увеличил с 2 до 765, което е най-високото ниво от април 2015 г.
Данните подчертават опасенията, че продължаващото възстановяване на шистовия добив в САЩ може да подкопае усилията на другите големи производители да ребалансират пазара.
Засега споразумението в ОПЕК имаше не особено голямо влияние върху глобалните резерви, тъй като има производители, за които са направени изключения като Либия и Нигерия.
В петък представители на Кувейт заявиха, че би било прибързано да се ограничава добивът на Нигерия и Либия, тъй като и двете държави трябва още да стабилизират продукцията си.
На 24 юли ще има заседание на министри от ОПЕК и от държави извън картела в Русия, на което ще се обсъжда спазването на договорката.
Петролът започва новата седмица с търговия в тесни граници и към 12:20 часа българско време в понеделник WTI се търгува със спад от 0,06% до 46,51 долара, а Брентът остава без изменение на ниво 48,91 долара за барел.
Още новини и анализи за петролния пазар четете тук.


Българското гайдарство влиза сред нематериалното културно наследство на човечеството
НС прие на първо четене бюджета на общественото осигуряване
Празнични безплатни пешеходни обиколки ще се проведат във Варна
България въвежда постоянна забрана за улов на есетрови риби в река Дунав и Черно море
39 пожара гасиха огнеборците в страната за изминалото денонощие
Боян Рашев: Среброто ще изпревари златото и през 2026 г.
Биткойн пада под $90 000 след намалението на лихвите от Фед
Българският бизнес мисли за отбрана и няма да вдига ударно заплати през 2026 г.
„Мълчаливи несъгласия“ изострят разделението във Фед след намалението на лихвите
Китай показа най-големия в света "кораб майка" за дронове
Какви са слабите места на дизеловия Mercedes-Benz OM651
ЕС тихомълком планира нов клас автомобили с цена под 15 000 евро
Знаете ли как Audi Matrix LED комуникира с пътя?
Kia показа новия си кросоувър за Европа
Сервиз поиска 15 000 евро за ремонт на Tesla, собственикът я оправи срещу 100 евро
Вижте къде в София спират водата на 12 декември
Сиромахов към Слави: Иди си с мир, утре ще е късно
ПСС: Добри са условията за туризъм по планините
Община Бобошево е осъдена на 5000 лв. обезщетение за ухапване от куче
Ерика Кърк: Дъщеря ни няма търпение да отиде в рая, за да види баща си