Моментното състояние на минната индустрия в Европа е добро. Правим стъпка напред. В Европа е минната индустрия на бъдещето. Това каза Марк Раховидас, председател на "Евромин", в интервю за Хюлия Айваз, излъчено в предаването "В развитие" по Bloomberg TV Bulgaria.
"Разработваме нови технологии и демонстрираме нови техники. Нуждаем се от добиви за новото поколение технологии. И проекти в страни като тази ще постигнат това. Така че европейската минна индустрия е в добро здраве и се подобрява с всеки изминал ден".
Това, от което наистина се нуждаем, са металите, които да доставят електричество за новата технология, заяви Раховидас.
"Нуждаем се от мед, нуждаем се от никел, от цинк, от литий и имаме нужда от стомана. Нужни са ни тези метали, за да осигурим новата технология. Имаме нужда от тях за възобновяема енергия, за пренос и разпределение, за отопление и охлаждане на домовете. И всички тези неща съществуват в Европа. Днес ги имаме на прага си".
Хората в Европа днес, 500 милиона европейци, искат да знаят откъде идват тези материали, коментира той.
"Извлечени ли са по отговорен и устойчив начин? Хората третират ли се добре? Умирали ли са хора или били ли са наранени при производството на тези неща? Обърнато ли е внимание на околната среда? И в много случаи не сме в състояние да отговорим на тези въпроси. Освен това транспортирането на тези материали по море преди всичко е огромен проблем за околната среда. По-добре да произвеждаме това, което имаме на прага си, доколкото можем".
Мисля, че минната индустрия в България е наистина вълнуваща, имате дълга история, имате страхотна геология, имате компании, които се справят много добре, допълни Раховидас.
"Европа е водеща в света в областта на научните изследвания и развойните дейности, в минните услуги. Ние сме мозъците на индустрията. Ние сме мозъците на инженерството в целия свят. Ние изобретяваме почти всичко. И започваме да прилагаме тези техники много по-ефективно в нашите мини".


16-та клубна изложба на Модел клуб – Варна представя впечатляващи макети
Йотова: Бъдещето на младите хора зависи от нашата отговорност към тях
Ето къде няма вода във Варна днес
Властите апелират за висока бдителност заради повишения риск от горски пожари
Радев: Правителството ни прие първи стъпки по проблема с младежката престъпност
Трафикът по река Рейн на практика е спрян заради рекордната суша
Римейк на Тито: Вучич показа, че може да има добри връзки и с Киев, и с Москва
Запазване на напрежението в Близкия изток ще оскъпи петрола с още 10-15 долара
Бюджетният дефицит на Русия скочи рязко въпреки печалбите покрай войната в Иран
Spotify иска от изпълнителите да разкрият дали са хора или изкуствен интелект
Mercedes-AMG готви чудовищен SUV с над 1100 конски сили
Производител на трактори постави рекорд за скорост
Skoda остави Octavia без ръчни скорости на основен пазар
Toyota призна: Не можем да се сравняваме по цени с китайците
Реглажът на преден и заден мост – малка настройка с голямо значение за безопасността
Путин: Русия не заплашва Япония
Postbank финансира ключовия вятърен парк „Стражица“, ускоряващ енергийния преход и ESG трансформацията на България
Експерти за агресията: Тарикатите са на пиедестал, къде са родителите?
Бойко Ноев за "ЕМКО": Атака срещу оръжейната индустрия на България
Затварят плаж в Свети Влас заради замърсена вода