Цените на петрола поеха надолу във вторник, след като данните за отслабващата промишленост в Европа и Япония изместиха фокуса на пазарите върху мрачните прогнози за търсенето от несигурността около проблемите с производството в Саудитска Арабия.
Цената на международния бенчмарк Брент отслабва с 0,57% до 64,40 долара за барел.
От своя страна фючърсите върху американския лек суров петрол West Texas Intermediate (WTI) поевтиняват с 0,51% до 58,34 долара за барел.
„Страната в уравнението за търсенето отново е във фокуса“, посочва пред Ройтерс Майкъл Маккарти, старши пазарен анализатор за CMC Markets в Сидни, който посочва като причина по-слабите стойности в промишлеността на водещи европейски икономики, както и в Япония.
„Затова виждаме малко повече натиск върху сорта Брент, отколкото върху West Texas, в момента“, посочва той.
Въпреки това цените на „черното злато“ остават на относително високи нива за годината след атаката от 14 септември срещу производствени мощности на Саудитска Арабия – най-големият производител в страната.
По данни на Ройтерс кралството вече е успяло да възстанови над 75% от производството на петрол, загубено вследствие на нападението, като очакванията са пълният обем да бъде възстановен до началото на следващата седмица. Въпреки това според съобщение на в. Wall Street Journal ремонтните дейности в засегнатите централи може да отнемат с месеци повече от предварително очакваното.
В същото време европейските сили Великобритания, Германия и Франция подкрепиха САЩ в обвиненията срещу Иран за нападението. Те призоваха Техеран да се съгласи за започване на нови преговори със световните сили по ядрената си програма и други регионални въпроси.
Междувременно според предварителни изчисления на Ройтерс американските резерви на суров петрол и дестилати са намалели през миналата седмица. Според седмина анализатори средно спадът е с 800 000 барела за седмицата, завършила на 20 септември.
Очаква се данните на Американския петролен институт да бъдат обявени във вторник, а тези на Енергийната информационна служба – в сряда.
*Информацията е актуална към 9 ч.


Огнеборците са реагирали на 180 сигнала през последното денонощие
Честваме празника Преображение Христово
Нивото на Дунав при Русе е спаднало с 4 см за последното денонощие
Ръководството на ФИФА потвърди доверието в Джани Инфантино
Убитият мъж на Младежкия хълм в Пловдив е от Кричим
Китай побеждава Европа за следващия милиард шофьори
Големи хедж фондове са били обект на вълна от кибератаки
Цената на петрола се понижи в очакване на сделка за Ормузкия проток
Иран и Оман са постигнали споразумение за трафика през Ормузкия проток
Ветерани в областта на AI на Google напускат в сеизмична промяна в ръководството
Audi не е приключило с промените при луксозните SUV - идва ново Q8
Защо болтовете на едно Pagani струват колкото ново Porsche 911
Създателят на Juke поема глобалния дизайн на Nissan
Китай забранява сините светлини на автопилота
Коя е най-търсената екстра при покупка на нов автомобил
Нивото на Дунав при Русе е спаднало с още 4 см
ГДБОП и Украйна задържаха международен наркотрафикант
“Шалом” и МВР провеждат среща заради скандала в Банско
Срив в електроснабдяването остави Грузия без ток