Премиерът Пламен Орешарски посочи три точки от политиката на ГЕРБ, които негово правителство иска да промени - финансиране на дефицита чрез неразплащане на поети ангажименти, финансиране на дефицита чрез нерегулярно и просрочено възстановяване на ДДС и ”игра” на ръба на фискалния резерв и дори под законовия минимум.
Орешарски се включи в дискусиите за актуализацията на бюджета в Народното събрание, за да ”разсее” притесненията на опозицията от ГЕРБ. Той направи кратка съпоставка между заявките на ГЕРБ от февруари, лошото наследство на тройната коалиция и сегашното наследство. Премиерът направи и заявка, че ще спре да говори за оставеното му от кабинета на Бойко Борисов.
Той обясни, че през юни е поискал справка за очакваното неизпълнение на приходната част на бюджета. Според него за първите шест месеца на 2013 година данъчните постъпления са 46,5 на сто от разчетените, през 2010 година – 44,6 на сто. Премиерът сравни с 2009 година, когато за първите шест месеца са били 50,4 на сто.
Премиерът опроверга и тезата за емитиране на 1 млрд. лева дълг, за да бъде "окраден". „Ако имате дълг от 100 лева и вземете 100 лева нов дълг, за да финансирате стария, как се изменя дългът ви и как ще откраднете стария“, попита риторично Орешарски.
Той обясни още, че актуализацията на бюджета не е неизбежна. "Не, не е неизбежна. Можем да се съберем и в този дефицит. Аз мразя дефицитите, това е известно. Можем и да го свием, ако спрем да плащаме и да връщаме ДДС, вярвайте ми, и до излишък може да стигнем“, обърна се Орешарски към ГЕРБ.


Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Бленджини: Не е възможно да играеш два мача за 18 часа
Откриха труп на жена в Елените
Въздушната линейка транспортира пострадал до София
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Япония с право се страхува от "черните кораби" на AI
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 2
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Николов: В район „Приморски” установихме нещо доста по-притеснително
Корман Исмаилов: ДПС е приключило
Челен удар край Луковит:14-годишно дете пострада тежко
Украйна не е единствената бойна организация, която оформя автономна война
Първан Симеонов: Може да се окаже, че моделът остава без Борисов и Пеевски, но с нов началник


преди 12 години И аз така - ако спра да си купувам храна , бензин и дрехи ще съм на плюсссссс отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Спри да плащаш, спри да чуваш, спри да виждаш. Вече е видно, че са те купили комунистите меркантилно и жадно за власт недоразумение. Както си я подкарал, с приказките за подобрения в условията за бизнеса скоро от много добро, ще почине съвсем. Демагот и измамник си ти Оерашрски, кукло на конци, безгръбначно ехидно същество. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Лихвите по старите кредити никога не са падали. На нас всяка година ни ги вдигаха в някои години по 2 пъти. За новите кредити не съм се интересувал, защото няма да вземам. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Да, за брутния, който си споменал. За кредитите съм напълно съгласен, но вина за тях има и БНБ. Колкото до "прегряването", политиката на финансовия министър е само един от факторите, но за съжаление няма как да знаем каква част от него се дължи на тази политика. Всъщност, аз не съм много сигурен каква щеше да е ситуацията днес, ако действително се беше случило охлаждане преди 2009г. и дали щеше да е по- добра. Колкото до лихвите, то те днес вероятно са по- ниски от предкризисните и все пак много над нивата в повечето страни в Европа. Като оставим макроикономическите фактори, то ми се струва, че това е така и защото банките на практика нямат конкуренция! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години За брутния ли говориш? Така е, но се е вдигнал с над 20% от времето на орешарски, когато той лично остави икономиката да прегрее. Заради поголовното раздаване на необезпечени кредити. Никой не сложи юзди на банките и в момента бизнеса и физическите лица са удушени от лихвите които са скочили двойно след сключване на договорите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години По - голямата част от този дълг е частен. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Много хора сме притеснени. А аз искам някой от цъкащите минуси да обясни как тези 100 лв ще стигнат за всичко обещано и то по сметките на самите Чобанов и Орешарски. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Истината е, че примера на Орешарски беше много подвеждащ.Наистина имаме 100 лв. дълг, но тези 100 лв. вече са преведени от Европа обратно и стоят на сметка. Та това значи, че ако рефинансираш първите 100 лв. дълг с нови 100 лв., ще останат за разпределяне (и крадене) 100 лв. върнати от Европа. Просто поредната елементарна глупост на Орешарски, която би трябвало някой от парламента да контрира (не може да има само калинки там).Истината е, че липсва яснота в обществото къде ще отидат оставащите 100 лв. Оттам идват и подозренията. А като знам как Станишев разправя пред фирми, че могат да работят по проекти, но само през кръга Пеевски, притесненията ми се засилват главоломно!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години до 11 Добре казано. Наистина от няколко дена забелязвам липса на коментари, но минуси - МНОГО?!? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Ползата от минусите е тази, че все пак Те четат! Така, че ги ограмотяваме! Така, че да чакаме количествените натрупвания, да доведат до качествени промени!Избори на есен! отговор Сигнализирай за неуместен коментар