Френският автомобилен концерн Renault ще удължи частичните прекъсвания на производството в своите три завода за сглобяване на превозни средства в Испания до края на годината заради глобалния недостиг на чипове, съобщава Automotive News Europe.
Компанията планира да спре производството в завода си в Паленсия, където произвежда своя популярен SUV Kadjar и компактния Megane, за 61 дни, както и операциите във фабриката си във Валядолид, където се сглобява SUV Captur, до 40 дни, заяви говорител на Renault Испания.
Заводът за двигатели във Валядолид може да спре производство за период от 17 дни.
Автомобилните концерни бяха принудени да намалят темповете на производство през последните месеци поради недостига на чипове, който ги накара да се конкурират с индустрията за потребителска електроника за доставките на полупроводници на фона на глобалните смущения във веригите на доставка, причинени от разпространението на коронавируса.
Renault вече беше одобрил план за временно спиране на работата в своите заводи в Испания за около 30 дни между април и юли и реши да създаде нов план за последните четири месеца на годината, тъй като недостигът продължава.
В Испания френският разработчик разполага с общ производствен капацитет от около 580 хил. автомобила годишно.
Решението на Renault да забави производството следва подобни мерки, предприети от конкуренти, включително Volkswagen, Toyota и Stellantis.
Подобно е положението и при японския концерн Suzuki, който ще спре производството си в своята фабрика в Унгария за две седмици през септември поради недостига на чипове. Заводът в Естергом ще спре производството от 6 до 8 септември, заяви говорител на Suzuki.
Фабриката произвежда SUV моделите Vitara и SX4 S-Cross. Миналата година тя е произвела 112 475 превозни средства, според уебсайта на Suzuki Унгария.
Френският конкурент на Renault Stellantis ще удължи с една седмица до 13 септември планираното спиране на производството в завода си в Мелфи, Южна Италия, поради същите проблеми с доставките.
Замразяването на производството в Мелфи, един от най-големите заводи в Италия на автомобилния производител, се случва, след като Stellantis в понеделник заяви, че ще удължи временното спиране на производството в няколко от своите заводи в Европа поради недостиг на чипове.
В Мелфи се сглобяват моделите Jeep Renegade, Compass и Fiat 500X.
"Компанията потвърди пред синдикатите, че забавянето се дължи на недостига на полупроводници на международните пазари", посочват в изявление от Stellantis.
Производството в Мелфи е спряно от средата на август, включително за две седмици по време на традиционната лятна ваканция.
Stellantis повтори, че недостигът на полупроводници засяга цялата автомобилна индустрия.


Призът „Спортист на Варна“ ще бъде връчен на 16 декември
Никола Цолов стартира от първа редица в Абу Даби
Тъжна вест! Почина поетесата Ружа Велчева
Елхите във Варна вървят от 30 до 300 лева
Природните бедствия са довели до силен ръст на имуществените застраховки у нас
ЕС търси Меркосур, за да се конкурира със САЩ и Китай, но предлага малко
Турската лира остава стабилна, а икономисти очакват ново понижение на лихвите
Юанът става все по-използван при паричните преводи
Noventiq ускорява AI трансформацията в бизнеса с Microsoft Copilot и нова експертна специализация
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Audi готви още една изненада
Политик предложи премахване на червения светофар и знаците на пътя
След Пеевски и Коцев: Максим Генчев проси пари за "Карадажата" и от Мирчев
Два месеца преди игрите: Олимпийският огън беше запален в Рим
Издигнаха къщички и палатки за протестиращите фермери край Промахон-Кулата
Тръмп е разтревожен от посещението на Путин в Индия