През последните месеци в България се работи активно по нови 7 потенциални проекта в аутомотив сектора с приблизителна стойност над 2 млрд. лв., като по тях се очаква да бъдат разкрити над 4 хил. нови работни места. Това обяви министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер при откриването на международната конференция Automotive&Mobility Forum 2022, цитиран от пресцентъра на министерството.
70 хил. души вече работят в сектора у нас в над 350 компании, каза Любомир Станиславов, изпълнителен директор на „Аутомотив Клъстер България".
"Тенденцията е все повече инвеститори да проявяват интерес да открият у нас, освен производство, и развойните си центрове", допълни Лорер.
По думите му бъдещето е свързано с електромобилите и автономните автомобили. "Можем да бъдем сред водещите в разработката на софтуер за тях. Разполагаме с много добри български инженери, чиято основна дейност ще бъде разработка на следващо поколение хардуер и софтуер за компаниите от сектора", подчерта Лорер.
Той посочи, че автомобилната индустрия e сред водещите и е приоритетна за привличане на инвестиции в страната, като броят на заетите в нея продължава да нараства и през настоящата година.
Automotive&Mobility Forum 2022 се провежда в София и събира участници от целия регион на Балканите и Източна Европа.


Правителство, синдикати и работодатели постигнаха съгласие по новия Бюджет 2026
Какво ще бъде времето в събота?
Полицията във Варна излезе с мерки за спокойни студентски празници
"Спартак" пусна билетите за мача с "Левски"
Трима се озоваха в арестите във Варна и региона заради наркотици
Търговските вериги инвестират в устойчивост и адаптация към еврото
Airbus обещават да се справят с проблемите
Airbus намалиха целите си за доставка до края на 2025г
Патерсън: Рискът от заразяване при биткойн не е изчезнал
Над 500% поскъпване за ден: Китай извади нов конкурент на Nvidia
Политик предложи премахване на червения светофар и знаците на пътя
Малка кола на старо с автоматик – ето 4 сигурни предложения
Lexus LFA се завърна като... електромобил
Нова технология на Mercedes прави задните спирачки безсмислени
REST - една малко известна екстра в стари Audi-та и VW-та
Леденият парк на София тази зима ще бъде с още по-голяма площ
Борисов вече и в TikTok, надява се Бюджет 2026 да се внесе скоро ВИДЕО
Разбраха се: Тристранката постигна съгласие по Бюджет 2026
Желязков отвърна на Белобрадова за поднесената оставка и защо не я подписва
Още един депутат изгоря с подкуп в украинския парламент
преди 3 години Според мен , можем и към лека авиация да се насочим , припокрива се производството на части и инженерингът ... с велосипедите и бялата техника добре се справяме ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Една пocираща новина за тролейното депо на рубли ... Ребята , вижте какво тежко бронирано се произвежда в Бургас , google --> RILA 4x4 или RILA 8x8 , че даже и в БА влизат на въоръжение ... :))) ... канадска работа ... :))) ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар