Виетнамската автомобилна компания VinFast подписа споразумения с Credit Suisse и Citigroup, които ще ѝ помогнат да набере близо 4 млрд. долара в комбинация от дълг и собствен капитал за финансиране на нейните планове за производство на електромобили в САЩ, съобщава Nikkei Asia Review.
Всяка от двете банки ще осигури най-малко 2 млрд. долара, според съобщение на компанията-майка на VinFast, Vingroup.
Това подчертава зараждането на се вълна от азиатски компании, включително тайванския производител на чипове Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) и южнокорейския автомобилен производител Hyundai Motor, които пренасочват част от своите операции в САЩ.
TSMC изгражда фабрика за чипове в Аризона, докато Hyundai планира да построи завод за електромобили в Джорджия.
Очаква се VinFast да закрие своя губещ бизнес за автомобили с двигатели с вътрешно горене тази година, пренасочвайки се към електромобилите с фокус върху автобуси и SUV модели.
„Ангажиментът на някои от водещите международни финансови институции да работят с VinFast не само демонстрира нашата солидна репутация, но също така показва доверието на банките към VinFast“, изтъква заместник-председателят на Vingroup Ли Тхи Тху Туй.
Филиалът на Credit Suisse в Сингапур ще организира продажба на ценни книжа на стойност 2 млрд. долара на VinFast извън Виетнам, докато офисът на Citigroup в САЩ ще бъде съветник на виетнамската компания за други трансакции на стойност поне 2 млрд. долара.
През април VinFast подаде документи за първично публично предлагане (IPO) до Комисията за ценни книжа и борси в САЩ, което, ако бъде успешно реализирано, ще се превърне в първото голямо листване на виетнамска компания в страната,
Концернът набира средства на фона на волатилни пазари, като слуховете около основателя на групата допълнително засилват опасенията относно групата. Властите във Виетнам обявиха, че са започнели разследване за дезинформация, свързано с Фам Нат Вонг, най-богатият човек в страната, който стои в основата на успеха на Vingroup.
Министерството на обществената сигурност заяви, че разследва местни жители, "които са извършили акт на разпространение на невярна информация в социалните мрежи, причинявайки сътресения на фондовия пазар и кредитни загуби за предприятието (Vingroup )".
По-рано този месец VinFast подписа договор за партньорство с тайванския стартъп ProLogium Technology при разработката на твърдотелни батерии, които да се интегрират в превозните средства на концерна през 2024 г. Виетнамската компания, чрез Vingroup, инвестира „десетки милиони щатски долари" в ProLogium, за да стимулира развитието на операциите на стартъп по отношение на технологията на твърдотелните батерии.
Концернът също така подписа меморандум за разбирателство за осигуряване на доставки на батерии с ProLogium за своите автомобили от следващо поколение.
ProLogium посочва, че твърдотелните ѝ батерии осигуряват по-висока енергийна плътност и по-бързо зареждане от конвенционалните аналози.


Един човек загина, а петима пострадаха при пожари за денонощие у нас
Путин: Русия ще продължи настъплението си до пълното превземане на четири украински области
Трагедия: Две българчета са открити мъртви в автомобил в Кипър
Виц на деня - 29 юни
Мачовете по ТВ днес (29 юни)
Трафикът през Ормузкия проток намаля след нови атаки срещу кораби
Пакистан уби 29 екстремисти при нова ескалация по границата с Афганистан
За четвърта година Sunterra RE остава лидер във ВЕИ сектора
Петролът ограничи ръста си, след като САЩ и Иран прекратиха взаимните атаки
САЩ и Иран се споразумяха да прекратят ударите преди новия кръг преговори
Защо съвременните коли имат втора тръба на ауспуха
Кризата във VW може да струва главата на шефа
Как да прочетете „здравния картон" на употребяван електромобил?
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Оцелял при катастрофа с три жертви на АМ "Тракия": Най-тежката гледка в живота ми
Един човек загина, а петима пострадаха при пожари за ден
1450 са вече загиналите при трусовете във Венецуела, десетки хиляди са в неизвестност
Казармата в Сърбия задължителна от догодина
Синдикатите излизат на протест срещу проектобюджета