В България електромобилите се увеличават в една интересна права като броят им вече е над 10 000. Тази бройка оказва натиск върху зарядната инфраструктура, която вече наброява над 1300 публични зарядни станции с улеснен достъп за гражданите. Електрическата мобилност в България ще бъде вълна, за която ние не сме готови. В момента у нас се подготвя закон за електрическата мобилност, но в предложените му базови понятия и стратегически цели не отговарят на реалността. Това коментира Илия Левков, председател на УС на Индустриален клъстер Електромобили, в предаването „В развитие“ по Bloomberg TV Bulgaria.
Според Левков България е закъсняла с девет години относно развитието на електромобилността. Законът от 2014 г. беше първият, който даде много добра стъпка за развитието на сферата, но за съжаление българското правителство търсеше начин за отлагане на тези крачки в правата посока. Системния подход в тези закони свързани с електромобилите не съществува.
„Трябват ни система от мерки – временни, в рамките до 3 години, където да има финансов стимул, материален и регулаторен стимул, когато решите да се изградите зарядна станция. Всичко това трябва да бъде много улеснено, дори активността на общините в този закон пак е половинчата. Не търсим добрите практики, които да влязат като норма в България и това много ни притеснява, защото спира развитието на инфраструктурата и ползването на електромобилите“, изтъква автомобилният експерт.
По думите му нарастването на броя на електромобилите оказва естествен натиск върху зарядната инфраструктура. В България пропорцията 10 000 към 1300 е балансирано число и ще се развива в следващите две години, смята Левков.
Според него липсата на системен подход влияе и на зареждането на такъв тип автомобили в домашни условия. Хората, които живеят в блок ще имат трудности за изграждане на зарядни станции, но ако тези блокове са направени според всички правила и подготовки към новите сгради – 10% от паркоместата да бъдат подготвени за зарядни станции, тогава нещата щяха да имат други измерения, посочи Левков.
„Електромобилността се развива преди българското правителство да направи каквито и да било законодателни мерки, които да стимулират развитието й. Тяхната задача е да улеснят процедурата по строежа на станциите, защото това уви не е проста работа“, изтъкна гостът.
Развитието на електромобилността в обществения транспорт е част от правилната посока. Общините трябва да се борят, за да създават публичен електрически транспорт. „Транспорта трябва да е електрически, за да спрем да дишаме тези ужасни емисии, които бълват дизеловите автобуси.“, допълни Левков.
Целия разговор може да намерите на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.


Без ток във Варна на 18 декември 2025
Времето във Варна на 18 декември 2025
18 декември е определен за Международен ден на мигранта
Навършват се 181 от рождението на капитан Петко войвода
Честваме паметта на свети мъченик Севастиан и св. Модест
Изкуственият интелект захранва икономиката на Тръмп, но избирателите се тревожат
Ердоган моли Путин да си прибере С-400, за да спечели благоразположението на САЩ
Standard Chartered за AI рисковете
Какви мечки? Анкета на BofA показа растящ оптимизъм сред инвеститорите за 2026 г.
Розенбърг от Blackrock: Пазарите реагираха на данните за безработицата
Автомобилите с най-добри аудио системи
Mercedes разкри подробности за китайския мотор в новия CLA
Как евтина тръба спестява сериозна сума от гориво
Главният дизайнер на Mercedes напуска
Нова технология разпознава пияните шофьори зад волана
Белгия замразява депутатските заплати за 4 години
Два протеста ще има тази вечер в центъра на София
Притеснена учителка: И аз съм ползвала тоалетните с камери
След 24 титли Алкарас се разделя с треньора си