Виетнамският автомобилен производител VinFast обяви, че ще започне строителството на своята първа монтажна фабрика за електрически превозни средства на стойност 4 млрд. долара в САЩ следващата седмица, като част от усилията си да разшири дейността си в Северна Америка. Съоръжението ще бъде разположено в Северна Каролина, съобщава Ройтерс.
Подразделението на най-големия виетнамски конгломерат Vingroup, което беше основано през 2019 г., обяви планове за строеж на фабриката едва миналата година. Звеното планира да започне производство през 2025 г., година по-късно спрямо първоначалния план.
„Когато започне работа, фабриката ще бъде основният доставчик на VinFast на електрически превозни средства за северноамериканския пазар“, изтъква главният изпълнителен директор на концерна Ли Тхи Тху Туй.
Първата фаза на проекта включва инвестиция от 2 млрд. долара във фабрика, способна да произвежда 150 хил. автомобила годишно.
VinFast е един от редицата електромобилни стартъпи, които се борят да запазят позициите си, тъй като пазарните лидери Tesla и китайската BYD въвличат целия сектор в ценова война в момент, когато растежът на търсенето се забавя на основните пазари.
Виетнамският концерн, който започна да доставя автомобили в Калифорния през март, вече получи обещания за финансиране в размер на 2,5 млрд. долара от компанията майка, за да засили експанзията си в чужбина.
Vinfast подаде заявление за първично публично предлагане (IPO) в САЩ с надеждата да набере средства за своя завод в Северна Каролина, но през май обяви, че вместо това ще излезе на борсата чрез сливане с компанията със специално предназначение (SPAC) Black Spade Acquisition Co.
Концернът очаква да продаде до 50 хил. електромобила тази година, което ще представлява почти седемкратно увеличение спрямо обемите през 2022 г., и да постигне рентабилност веднага след края на 2024 г.


Без синя зона на 17 май заради Маратон-Варна
Заради авария кв. "Левски" във Варна е без вода от сутринта
Българската икономика е отличник сред страните от ЕС
Слави Трифонов загуби делото за клевета, което заведе срещу Кирил Петков
DARA излиза на сцената на "Евровизия" тази вечер във Виена
Кризата в Ормузкия проток може да върне китайския внос на американски LNG
Петролът стабилен при срещата между Тръмп и Си и напрежението с Иран
София става столица на науките за дълголетие през октомври
Си Дзинпин изтъкна Тайван като основен въпрос на срещата с Тръмп
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
Нова марка влезе на българския пазар с цялата си гама
Китайци искат да правят електромобили с Maserati
Трик с пластилин почиства боята перфектно
Volkswagen отново отложи електрическия Golf
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
Нов удар за летището в Солун – след „Райънеър“ го напуска и „ФедЕкс“
В защита на телетата: хора в клетки посрещнаха депутатите СНИМКИ
Глобиха с 950 000 паунда онлайн форум заради самоубийства