Renault SA ще „подмлади“ Twingo за електрическата епоха като част от по-мащабните си усилия да докаже, че електромобилният бизнес на френската група може да предложи нови модели, задвижвани с батерии, пише Bloomberg.
Преработеният градски автомобил, представен на събитие за инвеститори в сряда, ще се появи на пазара през 2026 г. за по-малко от 20 хил. евро, изпращайки Renault в директна конкуренция с китайските производители за достъпни електрически превозни средства.
Новото Twingo, което пренася популярния дизайн от 90-те години на миналия век в електрическата епоха, ще бъде разработено за две години, което ще позволи на бизнеса за електромобили на Renault Ampere „да демократизира електромобилите в Европа“, изтъква главният изпълнителен директор Лука де Мео. „Искаме да направим електромобилите достъпни и печеливши в тази част на света“, добавя той.
Инвеститорите бяха скептични относно способността на Renault да пусне бързо евтини електромобили на пазара, хвърляйки сянка върху амбицията на Де Мео да листне Ampere на борсата през април или май следващата година. Първоначално компанията искаше да реализира първичното публично предлагане (IPO) тази година, но условията я накара да отложи това.
Представянето на Renault подчертава „силно впечатляващ бизнес“, изтъкват анализатори на Bernstein, добавяйки, че новото Twingo осигурява водеща в класа си ефективност на батерията на по-ниска цена в сравнение с всички конкуренти. „Но ние продължаваме да поставяме под въпрос необходимостта от IPO“, изтъкват анализаторите.
Френският автомобилен производител ще представи през 2024 г. и дългоочакваното Renault 5 — друга класика - на цена от 25 хил. евро, тъй като се опитва да противодейства на плановете на Stellantis NV да заеме дял от масовия сегмент в Европа с нови модели.
Анализаторите на UBS потвърдиха в сряда негативното си мнение за IPO-то на Ampere и заявиха, че оценката на бизнеса може да достигне едва 3 млрд. евро. Въпреки че планът за Ampere е добре оформен, все още няма достатъчно доказателства, че новите електромобили на цена между 20 хил. и 25 хил. евро могат да бъдат успешни и печеливши, пише анализаторът Дейвид Лесне.
Renault ще генерира 2,5 млрд. евро в брой тази година, заяви главният финансов директор на групата Тиери Пиетон. Това ще даде на Renault много гъвкавост по отношение на графика за листването за Ampere, добавя той.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Информация от анализатор е била пропусната при удара на САЩ по училище в Иран
Световното първенство и глобализацията печелят от играчите от диаспората
Екстремните жеги се превръщат в по-голяма заплаха за храните от войната
Си Дзинпин притиска Япония с ограничаване на износа на важни суровини
Европа избегна криза с авиационно гориво преди летния туристически сезон
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа
3 храни, които да не ядете след изтичането на срока на годност
преди 2 години не подценявайте renault ... !! ... аз , признавам си , съм скептичен към техните коли , но ... за e-twingo обещават подобрена ефективност на батерията чрез термично управление , според предварителните сметки ще има пробег от 10км за 1кВтч ... ретровизията също ще помогне малко за продажбите ... става интересно ... добре е Поднебесната да бъде подпряна с още 10% мито ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар