Ford Motor Co. се готви да повиши цените на автомобилите, които ще слязат от производствените линии следващия месец, ако американският президент Доналд Тръмп не изпълни обещанието си за облекчаване на търговските ограничения, съобщава Bloomberg.
Без голяма промяна в търговската политика на Тръмп „предвиждаме необходимостта да направим корекции на цените на превозните средства в бъдеще, което се очаква да се случи с производството през май“, посочва Андрю Фрик, президент на бизнеса с конвенционални и електрически автомобили на Ford, в бележка до дилърите.
Автомобилите на Ford, произведени през май, няма да пристигнат в шоурумите в САЩ до края на юни или началото на юли, когато изтича текущата ценова промоция на производителя на автомобили.
Компанията също така каза, че няма да промени цената на превозните средства, които се предлагат в момента.
„Ситуацията с митата е динамична и продължаваме да оценяваме потенциалното въздействие им действия“, добавя Ford.
Предупреждението е най-ясният знак досега, че производителите на автомобили вероятно ще прехвърлят поне част от по-високите разходи, свързани с 25-процентните мита на Тръмп върху вноса на автомобили.
По-рано тази седмица Тръмп каза, че обмисля временно отлагане на налозите, за да даде на автомобилните компании повече време да преместят производството в САЩ.
Ford все още оценява политиките на президента, но очаква „някои мита вероятно да останат в сила поне за известно време“, изтъква Фрик в бележката.
Тръмп наложи 25% мито върху вносните автомобили на 3 април и трябва да приложи същия данък върху определени автомобилни части не по-късно от 3 май. Автомобилните производители от Детройт – Ford, General Motors и Stellantis - яростно лобираха пред Белия дом за облекчение на търговските бариери за някои компоненти, изтъквайки риска от тежки финансови последици за компаниите.
Ford произвежда 80% от автомобилите, които продава в Америка, в заводи в САЩ. Но три от най-популярните коли на концерна идват от съоръжения в Мексико - електрическият Mustang Mach-E, малкият пикап Maverick и компактният Bronco Sport.
Анализ на Центъра за автомобилни изследвания установи по-рано този месец, че наложените от президента на САЩ 25% мита върху вноса на автомобили, въведени в началото на април, ще увеличат разходите за американските автомобилни производители с около 108 млрд. долара през 2025 г.
Допълнителните разходи само за т.нар. Детройтско трио ще достигнат 42 млрд. долара.
Проучването заключва, че Ford, GM и Stellantis ще се сблъскат с мита, които засягат вноса на части за едно превозно средство на стойност 4911 долара, като сумата е по-висока от средата за индустрията в размер на 4239 долара.


Черно море привлече Лучано Гастон Скуадроне
Първата половина на 2026 г. е най-горещата в историята на Испания
НАП откри нарушения във варненски заведения
Радев: Продължаваме да работим за икономически ръст
Каско за лятото – защо застраховката Каско на МПС е умна инвестиция за вашето черноморско пътуване?
M&A сделките са нагоре с 30% за шестмесечието при рекорден брой големи
AI агенти в плащанията: Има автоматизация, но не и автономия
Икономиката на Сърбия расте, но с цената на бюджетен дефицит и нарастващ дълг
Си Дзинпин представи Комунистическата партия като двигател на глобалния напредък
AI ще подобри киберсигурността, но след проблемен преходен период
Ferrari и BMW преминават към по-евтини кабели
Кризата във Volkswagen изхвърля на улицата 670 инженери в София
Новата "испанска" марка е с до 8000 евро по-скъпа в България, отколкото в Испания
Шефът на Honda: Сделката с Nissan е съвсем близо
Задната седалка вече не е най-безопасното място в колата
Почина Виктор Уилис, вокалистът на любимата група на Тръмп - Village People
Български камион предизвика катастрофа в Браила, загинаха съпрузи
Трагедия на два плажа в Северна Гърция: Откриха мъртви сръбски турист и гъркиня
Мъж от Крушето седна зад волана с 1,75 промила
Радев: Военните самолети на САЩ напуснаха София, минимизирахме риска от потенциални атаки