Международните играчи са доминирали на периферните пазари на инвестиции в Европа през първата половина на 2013 г., като на тях се падат 60% от всички сделки в Италия, Испания и Ирландия, сочат данни компанията за недвижими имоти Savills, цитирани от онлайн изданието Property EU.
За сравнение през 2012 г. делът им е бил 40%. На годишна база в Италия увеличението на инвестициите за първото полугодие е с 10%, в Испания - с 51%, а в Ирландия - с над 300%. Като цяло стойността на инвестициите в 12-те държави, включени в проучването, е достигнала малко под 50 млрд. евро или с 3% над нивата преди година.
"Трансграничните инвеститори все по-често търсят инвестиции на периферните пазари, където корекцията на цените предлага привлекателни възможности за доходност на фона на постепенното подобрение на икономиките", коментира Ери Мицустергиу от Savills.
Недостигът на първокласни търговски центрове води до по-свити обеми на инвестициите в търговски имоти (-11% на годишна база), докато при промишлените имоти е налице ръст с 22%. Офисите продължават да са най-търсеният вид активи, като на тях се падат 51% от инвестициите през първите шест месеца на 2013 г.
"Очакваме оборотът на инвестициите до края на годината да е равен или малко под този през 2012 г., когато той бе 110 млрд. долара", отбелязва Маркус Лемли, друг представител на компанията.
По отношение на доходността разликата между основните и периферните пазари се стеснява основно поради компресията в Ирландия. Средната доходност от районите, включени в изследването, възлиза на 5,3% за централните бизнес райони, 5,9% за първокласните офис центрове и 7,5% за първокласните логистични обекти.


Басейнова дирекция: Българското крайбрежие е чисто, без замърсяване от нефтопродукти
Черноморец привлече футболист от Фратрия
200 пияни и дрогирани водачи спипа КАТ за седмица
Варна ще бъде домакин на международен турнир по билярд
НСИ: Над 600 хил. души в активна трудова възраст мързелуват
Дронове експлоатират сляпо метеорологично петно с военно и търговско приложение
Технологичният бум в Китай не спира забавянето на икономиката
Защо Европа се затруднява да възстанови газовите си резерви преди зимата
Марк Шорт: Демократите предлагат платформа, за която избирателите да гласуват
Ребека Бабин: Китай е най-важният фактор на пазара на петрол в момента
Нов Koenigsegg с 1600 коня получава невиждана досега трансмисия
Изрядните шофьори на Volvo ще плащат по-малко за застраховка
Ferrari направи уникат с 1000 к.с.
Най-продаваният Opel в историята стана на 35 години
Ретро Lambo и Porsche от Louis Vuitton – най-големите хитове на Monterey Car Week
Кармичните изпитания приключват за 4 зодии
След бомбите идват квотите: нова битка за украинската стомана
Всеки цвят има своята сила - как да я използваме?
Първите 8 нови влака "Шкода" тръгват по българските релси