Продажбите на жилища в Китай са се понижили през първите два месеца на годината заради мерки на местните власти, насочени към овладяване на растежа на цените, предава Bloomberg.
Обемът на продажбите се е понижил с 5 на сто до 598,5 млрд. юана (97,5 млрд. долара) в сравнение с първите два месеца на миналата година, сочат данните на китайското национално статистическо бюро. За сравнение, по същото време миналата година обемът на продажбите почти се удвои на годишна база.
Общата площ на продадените жилища е намаляла с 1,2% през януари и февруари до 93,8 млн. кв. м.
„Данните за сектора на имотите са сигнал за правителството, че трябва да облекчи рестрикциите“, коментира Джак Гонг, анализатор в Orient Finance в Хонконг. „Очевидно е, че икономиката се забавя, а секторът на имотите е свързан с толкова много други ключови индустрии“, допълва той.
В края на миналата година в най-малко 10 от по-малките градове в Китай местните власти въведоха ограничителни мерки, за да успокоят пазарите на имоти, припомня информационната агенция.
Същевременно инвестициите в сектора на имотите в Китай са се разширили с 19,3% до 795,6 млрд. юана през първите два месеца на годината спрямо същия период на миналата година, сочат още статистическите данни. Новото строителство обаче се свива с 27% до общ обем от 166,9 млн. кв. м.
Отчетеният през първите два месеца на годината ръст на инвестициите в недвижими имоти в Китай е съпоставим с ръста за цялата 2013 г. (19,8%), отбелязва Ройтерс.


„Ангели на пътя“ със сигнален сигнал за КАТ - Варна (СНИМКИ)
Почина основателят на една от големите вериги хранителни магазини у нас
Гуцанов праща социалните по наводнените места в Бургаско
Цолов завърши 12-и в Абу Даби
Откриха 8 кг марихуана при спецоперация в Бобов дол
Възраждането на бойните кораби в Европа връща на мода британските корабостроители
Нобеловият лауреат за мир може да получи награда си лично, но рискува много
JPMorgan: Европа има „реален проблем”
Лидерите на Франция, Германия и Великобритания се срещат със Зеленски в понеделник
В Испания и Италия банките са двигател на дълго чакан възход на акциите
Десетте ветерана на европейските пазари
Кои китайски марки ще изчезнат от Eвропа?
Kia показа дизайна на бъдещето си
Toyota се завръща във Ф1
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Рецептата Dnes: Запържени скариди със зеленчуци
Бургунди и бордо – най-актуалната тенденция за сезон есен-зима 2025
Занаятът носи радост, когато надмине очакванията
НОИ даде зелена светлина на бюджета на ДОО за 2026 г.
Блокада за камионите: Затвориха Кулата и Илинден