Властите в канадската провинция Британска Колумбия продължават да затягат хватката си над пазара на имоти. След като въведе специален данък за необитаемите жилища във Ванкувър – най-горещият пазар на имоти в Канада и един от най-скъпите в света като цяло, сега администрацията предлага и нов данък специално за чуждестранните купувачи на жилища в града, съобщава Bloomberg.
Предвижда се ставката да е 15% от стойността на закупеното жилище. Тя ще се прилага при сделки с чуждестранни физически и юридически лица при покупката на жилища в града от 2 август.
Това означава, че при покупка на жилище на стойност 2 млн. канадски долара – средна стойност на придобиваните от чужденци имоти, ще се дължат допълнителни 300 хил. канадски долара за този данък, освен разходите по сделката под формата на комисиони и местни такси.
Финансовият министър на Британска Колумбия Майкъл де Жон пояснява, че напливът на чуждестранни инвеститори не е единственият фактор, който движи цените в района нагоре, но е източник на силна подкрепа за увеличенията и спекулации.
„Допълнителният данък за сделките с чужденци ще подпомогне управлението на чуждестранното търсене, докато строителството не успее да задоволи местните нужди от жилища“, коментира той.
За последната една година до средата на юли чужденци са инвестирали в имоти в Британска Колумбия над 1 млрд. канадски долара, сочат правителствени данни. Повече от 86% от инвестициите са концентрирани във Ванкувър.
Вакувър е един от градовете в света с най-недостъпни жилища, като изпреварва градове като Сидни, Сан Франциско, Сингапур, Шанхай и Хонконг.


България в огнената карта на Европа: 2026 г. показва колко далеч вече стига рискът от пожарите
ЕС губи близо една четвърт от пречистената вода заради течове
НАП и КЗП отчетоха близо 38 хиляди проверки за спазването на закона за еврото
Българската индустрия се разминава с европейския ръст: производството спада с 2,6% за година
ИПИ: Малко специалисти по здравни грижи работят в някои общини във Варненско
Големите корпорации купиха политическо влияние. Сега идва сметката
Уорш има по-сериозни проблеми от трудното начало във Фед
Все повече страни забраняват социалните мрежи за деца - но има ли ефект?
SpaceX премина първата забрана за продажба на акции с рали от $500 млрд.
Найджъл Фараж очаква лесна победа, но умората от него расте
Mercedes-Maybach S680, направен за ЛеБрон Джеймс, се продава
Изпреварил времето си: Пророческото семейно комби на Ford
Защо шофьори на BMW не дават мигач
Роботите на Hyundai правят чудеса при паркиране
Защо производителите крият дръжките на задните врати
Откриха ценна находка при разкопките на средновековния град Русокастро
Румъния не е готова за еврото, не изпълнява нито един критерий
Неочакван обрат при разследването на атентата срещу италиански журналист
Алесандра Амброзио получи приказно предложение за брак
преди 10 години Имат право... а тука какво се прави за да се овладее безпочвеното покачване на цените на имотите в София? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Пореден измислен данък, който ще пълни хазната. отговор Сигнализирай за неуместен коментар