Инвестициите в логистични площи в глобален мащаб ще се увеличават и през 2018 г., прогнозира консултантската компания CBRE.
Основен тласък на пазара дава силният апетит на инвеститорите към логистичния сектор заради ръста на електронната търговия. Това насочва все по-големи обеми институционален капитал към сегмента, посочват компанията.
За периода януари – септември тази година обемът на инвестициите в първокласни логистични активи достига 85,8 млрд. долара, показват данните на компанията. Това представлява ръст от 12% в сравнение със същия период на миналата година.
Това води до сериозен спад на доходността, предупреждават експертите. Най-силно понижение е отчетено в Европа – средно с 35 базисни пункта за 12-месечния период от третото тримесечие на 2016 г. до третото тримесечие на 2017 г. Лидер е Париж със 70 базисни пункта понижение, следван от Мюнхен с 60 базисни пункта.
Секторът на логистиката е готов за продължителен растеж при бързото разширяване на електронната търговия и стабилните фундаменти във всички региони по света. Това ще продължи да задвижва световното търсене и инвестиции в сектора през 2018 г., посочва се в анализ на компанията.
Като цяло първокласните логистични активи се представят добре в Северна Америка, Европа, Близкия изток и Африка и Азиатско-тихоокеанския регион.
Секторът продължава да се влияе от структурните промени, свързани с търговията на дребно, които тотално променят световните вериги за доставка. Онлайн търговците изискват средно до три пъти повече пространство, отколкото традиционните ползватели на складове поради по-голямото разнообразие на обработваните продукти и необходимостта от незабавен достъп до тях.
Налице е засилваща се тенденция за трансгранични инвестиции в индустриални недвижими имоти, особено с капитали от Азия. Въпреки ограниченията на централното правителство в Пекин, китайски инвеститори са вложили над 772 млн. долара в логистични площи в САЩ през тази година, което е 89% от инвестициите им в Северна Америка тази година.
Азиатските капитали се насочват и към Европа. През юни 2017 г. суверенният фонд China Investment Corporation се съгласи да закупи Logicor, паневропейска логистична компания, от американската инвестиционна компания Blackstone за 12,25 млрд. долара. Портфейлът от логистични активи обхваща 17 държави, като 70% от площите са концентрирани във Великобритания, Германия, Франция и Южна Европа.


Мъж стреля след скандал с младежи в София
Първи заразен с хантавирус в Румъния
Си Дзинпин ще посети САЩ през есента
Мотористи протестираха с шествие по два лъча във Варна
Конкурс на Обсерваторията във Варна е част от честванията по случай Международния ден на светлината
Никола Янков: Новото правителство може да пропилее репутационния бонус от еврото
ОАЕ ще удвоят капацитета си за износ на петрол извън Ормузкия проток до 2027 г.
Honda и Nissan може да подновят разговорите за обединение
Печелившите и губещите от срещата на върха на Тръмп и Си Дзинпин в Пекин
Китайската икономика започва поредно тримесечие с дивергенция на растежа
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
Историческо: Шакира и Мадона ще пеят на полувремето на финала на Мондиал 2026
На Острова: Крайната десница разполага с ново оръжие - очарователни млади жени
Деница Малчева е новата Царица Роза на Казанлък
Как лудо влюбената Дженифър Анистън ще празнува първата си годишнина с Джим Къртис
Украински пожарникари се борят втори ден с пожар в района на Чернобил