Четири тестови автомобила, оборудвани с предаватели за системата eCall, тръгват по пътищата на страната. Те са част от пилотния проект за въвеждането на системата, който страната ни осъществява, съобщи пред БТА главният директор на "Национална система 112" Стоян Граматиков.
Системата eCall дава възможност на всеки автомобил, оборудван с предавател, да изпраща информация до центровете на спешния телефон 112 в случай на инцидент на пътя. Всеки, чийто автомобил няма фабрично поставен такъв предавател, може да оборудва с него колата си срещу близо 200 лева.
Съгласно Европейската директива до октомври 2017 г. услугата eCall трябва да бъде достъпна във всички страни-членки, уточни Граматиков.
Системата еCall спестява времето, което е необходимо за реакция на спасителните екипи. Извън населените райони то може да се намали наполовина, а в населените – до 60%, каза Граматиков. По думите му тази по-бърза реакция всяка година може да спаси живота на близо 2500 души в ЕС и да намали тежестта на уврежданията с 10-15 на сто. Икономическите загуби от пътнотранспортни произшествия в ЕС, възлизащи на повече от 160 милиарда евро годишно, ще бъдат редуцирани с 26 милиарда евро.
„При пътнотранспортно произшествие устройството eCall се свързва с център 112, като изпраща пакет от информация за местонахождението, информация за автомобила и други данни, свързани с произшествието. Дори да сте в безсъзнание, спасителите ще получат точните ви координати“, обясни той. Системата осигурява и гласова връзка между превозното средство и телефон 112, така че ако пътуващите са в състояние да говорят, да могат да осъществят разговор с оператор.
По пилотното изграждане на услугата eCall у нас се работи от началото на 2013 г. от консорциум, от "Национална система 112", БАИТС, Техническия университет в София и други. Вече има заявен интерес за производството на устройството от български компании.


Марио Смърков встъпи в длъжност като областен управител на Варна
Марсилската треска е характерна за Черноморието и Южна България
Варна става столица на акустичния рок
40-годишен баща на две деца загина в катастрофа край Баня
През летния туристически сезон служители на Жандармерията - с наряди на летището във Варна
Новините в развитие
Китай доминира в офшорните вятърни турбини
Amazon внедрява Alexa и AI в лентата за търсене при пазаруване
Политическата криза във Великобритания тревожи купувачите на облигации
Си към Тръмп: Имаме повече общи интереси, отколкото различия
Революция в прегледите - ЕС взима мерки срещу старите автомобили
Chery се връща към това, от което VW се отказа
Всяка десета кола e манипулирана – внимавайте с тези модели
Вижте кой ще внася автомобилите на Ebro в България
Китайци искат да правят електромобили с Maserati
Областният управител на Сливен е с отнета заради алкохол книжка в Германия
Промяната: Пеевски вече влиза в Народното събрание като редовен гражданин ВИДЕО
СОС прие: Общината придобива скулптурните фигури от Паметника на Съветската армия
Синьо-зелен диамант беше продаден за над 17 млн. долара на търг
Кризата е направила институциите слаби, очакванията към Радев са големи