Акциите на азиатските технологични компании се присъединиха към общия борсов спад след разочароващата прогноза за продажбите на Taiwan Semiconductor Manufacturing, основният доставчик на чипове на Apple. Новината отново предизвика притеснения, че най-добрите дни на индустрията със смартфони са зад гърба ѝ, пише Bloomberg.
Книжата на TSMC понижиха стойността си с 6,8%, което е най-голямата загуба в рамките на ден от февруари насам. Това се случи след като компанията прогнозира приходи от продажби с 1 млрд. долара под това, което очакваха анализаторите. Освен това фирмата понижи прогнозата си за растежа на пазара на чипове до 5%, от предишната прогноза, която беше за 5 до 7%.
Информацията беше обявена след доклад на Международния валутен фонд (МВФ) от тази седмица, който твърди, че продажбите на смартфони са се понижили за първи път.
Тайванската компания, сред чиито клиенти се нареждат Qualcomm и Nvidia, предизвика разпродажба на акциите на производителите на чипове и на технологичните компании от Европа до Азия. Като основен производител на процесорите на Apple, слабата ѝ прогноза за приходите възражда страховете, че iPhone X може да губи инерция само едно тримесечие след пускането му на пазара. В резултат от това акциите на Apple загубиха близо 3% от стойността си.
В Южна Корея цената на книжата на Samsung Electronics се понижи с около 2,2%, а тази на SK Hynix – с 3,8%. Акциите на японските производители на чипове, включително на Tokyo Electron и Alps Electric, също поеха надолу. Но техните китайски колеги се представиха по-добре, като се имат предвид скорошните ръстове заради надеждите, че Пекин ще насърчи индустрията си след проблемите в Вашингтон.
Semiconductor Manufacturing International, най-големият листнат в Хонконг производител на чипове, записа 4,3% ръст на цената на акциите си в петък.
От своя страна, TSMC е най-големият в света производител на чипове по дизайн на други компании, а нейните резултати са ключов индикатор за търсенето, като се има предвид, че създаелите на чипове и на електроника все повече аутсорсват скъпото производство.
Компанията произвежда основни компоненти за iPhone и за много от най-продаваните смартфони в света. Тя получава около 20% от приходите си от Apple, сочат данни, събрани от Bloomberg.
Вижте повече в материала на Bloomberg TV Bulgaria!


Наблюдаваме Ягодова луна
Какво време ни очаква във вторник?
Единственият арестуван по аферата „Баба Алино“ излезе от ареста срещу "подписка"
37 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Излетя и последният US самолет от Летище София
Мондиалът може да подложи на риск зависимата от ВЕИ мрежа в Бразилия
„Вечните“ фючърси могат да породят масови разпродажби и социализация на загубите
След рекордите в Германия екстремните жеги достигат Източна Европа
Седмица с висок залог за Върховния съд на САЩ, част 1
Седмица с висок залог за Върховния съд на САЩ, част 2
В Китай направиха ван с лукс на частен самолет и собствена тоалетна
Най-странният автомобилен клаксон е измислен от филмово студио
Новото Audi Q7 дебютира в България
12-годишно момиче спря аварийно кола и спаси майка си на магистрала "Струма"
Пет легенди, които промениха автомобилния спорт
Защо Ким Чен Ун никога не говори за майка си?
Полша ще купи три подводници за $4,8 милиарда от Швеция
Летни жеги: До 43° ще е през юли, ще вали малко
Удостояват Йотова с почетното звание “Доктор хонорис кауза“ на БАН
Как може Володимир Зеленски да говори за край на конфликта за 40 дни?