Китайският технологичен гигант Huawei вярва, че американските санкции срещу компанията отчасти са причината за сегашния дефицит на чипове в света, пише CNBC.
Ротационният председател Ерик Сю коментира, че санкциите, наложени през последните две години спрямо компанията, „засягат глобалната индустрия за чипове“, защото “нарушиха доверието в индустрията за полупроводници“.
„Американските санкции са основната причина за наблюдаваното презапасяване от големите компании по света“, посочи Сю пред анализатори в Шънджън. „Част от тях никога не са се запасявали с нищо, но заради санкциите сега имат запас за три или шест месеца“.
Самата Huawei заложи на подобна стратегия с чиповете, в опит да се увери, че нейният бизнес, фокусиран върху телекомуникационно оборудване и потребителска електроника, ще продължи да оперира нормално.
Някои компании от други индустрии, като автомобилната, бяха принудени временно да спрат работа в резултат на недостига на чипове.
Доскоро веригата на доставките на полупроводници „оперираше с идеята, че трябва да бъде гъвкава, без запаси“, коментира Сю, който е един от тримата ръководители на Huawei, редуващи се на председателския пост.
„Ето защо паническото презапасяване напоследък засили дефицита на чипове в глобалната индустрия“, посочва той. „Това засегна цялата система. Очевидно неоправданите санкции на САЩ срещу Huawei и други компании се превръщат в глобален и индустриален недостиг на доставки“.
Съединените щати обвиняват Huawei в създаването на „задни вратички“ в оборудването ѝ, които могат да бъдат ползвани от Комунистическата партия за шпионаж. Ето защо Вашингтон реши да наложи санкции на технологичната компания.
През 2019 г. Huawei беше поставена в черния търговски списък на САЩ. Това ограничи американските компании и те вече не могат да изнасят определени технологии към групата. Google също скъса връзките си с Huawei, което означава, че китайският гигант не може да използа мобилните услуги на компанията в своите смартфони. Миналата година САЩ се погрижиха да спрат и ключовите доставки на чипове към Huawei, които са ѝ нужни именно за бизнеса с телефони.
Компанията многократно и категорично отрече всички обвинения. Сега тя се насочва към нови области, след като санкциите, наложени от администрацията на Доналд Тръмп, направиха бизнеса ѝ със смартфони изоставащ.
Сю коментира, че не очаква администрацията на Джо Байдън да промени подхода си към Huawei скоро, ето защо компанията инвестира в нови области като здравеопазването, земеделието и електромобилите, в опит да ограничи влиянието на поставянето си в черния списък на САЩ.
Днес Huawei заяви, че планира да инвестира 1 млрд. долара в развойна дейност в сферата на автономните и електрическите коли, така че да се конкурира с играчи като Tesla, Apple, Nio и Xiaomi.
Сю обяви, че технологията на Huawei за автономно шофиране вече изпреварва тази на Tesla по възможности, тъй като позволява на колите да карат по над 1000 километра без намесата на човек. Колите на Tesla не могат да изминат повече от 800 километра и е нужен шофьор за максимална сигурност.
Първоначално Huawei ще си партнира с три автомобилни компании по проекта си за автономни коли, включително BAIC Group, Chongqing Changan Automobile и Guangzhou Automobile Group. Логото на гиганта вероятно ще бъде поставено на колите по същия начин, по който се поставя логото на Intel на някои компютри.


Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
Петте елемента в изграждането на учителя: Липсата на една брънка скъсва веригата
Великобритания трудно ще възстанови щетите от Brexit върху икономиката си
Износът и вносът на Китай скочиха през май благодарение на AI
Поръчките на петролни супертанкери надминаха рекорда от 2008 г.
Бунтът срещу центровете за данни заплашва бъдещето на AI
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Новото Audi Q7 – само дизел, Matrix LED и три окачвания по избор
Защо фабричните гуми са различни от тези, които си купувате от магазина
BYD се включи в атаката срещу Ferrari
Полицията проверява незаконна помпена станция за над 500 000 лв. на яз. "Студен кладенец"
Приятелите на Джей Ло се надяват тя да даде шанс на Брет Голдстин
Диетата MIND: Шест храни за здрав мозък
Защитиха пътя към резиденцията на Путин във Валдай с мрежи против дронове