Ако Европейският съюз подпише споразуменията за свободна търговия с Канада и САЩ - CETA и ТПТИ, износът на България към тези пазари ще се увеличи с 20 – 30%. Това каза пред Bloomberg TV Bulgaria Аспарух Карастоянов от Българо-американския търговско-икономически съвет към БТПП.
Според него туризмът, винопроизводството, производството на мед и етерични масла, както и софтуерната индустрия са основните сектори, които ще привлекат канадски инвестиции в България. По думите му инвестициите от Европа към Канада са двойно по-малко, отколкото тези от Канада към Европа.
"Поведението на Валония практически е пукнатина в единството на ЕС. Егоизмът на френскоговорящите от Южна Белгия се показа в момент, когато всички страни от ЕС са готови да подпишат това споразумение", каза Карастоянов по повод позицията на белгийската провинция, заради която подписването на CETA бе блокирано.
Според него споразумението с Канада е пробен камък за ТПТИ. "Канада не е толкова агресивен търговски партньор. Едно такова споразумение ще ни позволи да видим дали не грешим някъде. Всяка една територия на свободна търговия дава шанс на предприемчивите хора, а ние, българите, сме предприемчиви", каза той.
Вижте още във видеото:
Можете да гледате още в сайта на Bloomberg TV Bulgaria.


Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Бленджини: Не е възможно да играеш два мача за 18 часа
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Няколко души пострадаха от мълния в увеселителен парк в Швеция
Украйна планира производство на ракети "Пейтриът": защо това е лоша идея?
Путин призна: Преминаваме през труден период, обеща да се справи с предизвикателствата
Рекордна температура от над 36 градуса измериха в Русе
След земетресението във Венецуела: 33 души са спасени живи, хиляди все още са в неизвестност
преди 9 години Ето ви я тая СЕТА:http://trade.ec.europa.eu/doclib/docs/2014/september/tradoc_152806.pdfОт страница 1328 започват законите, които трябва да промени България, включително конституцията. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години ей за тия лъжци трябва съд отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Блажени са верующите и тяхно е царството небесно .., но преди всичко на високо платените лъжеексперти! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Тоя пишман експерт сега доказва колко са били прави нашите правителствени чиновници подкрепили СЕТА ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Аз като един обикновен човек искам да ям български мед, български домати и краставици а не да внасяме ....така че тоя износ ме навежда на мисълта че ще ядем по малко български стоки...изнасяме хубавото а внасяме *** ...аз като обикновен човек не ме интересува кое частно лице ще спечели от износа а какво качество ям !!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Ние нищо не печелим, но яко го пазят целия район около мината - на всяка уличка по 2-3 камери и така в целия град, не само около мината... Всяка една концесия е в ущърб на България и българите! Цялата приватизация също. Един ден, когато имаме специализиран съд като в Румъния, доста лапачи ще влезнат по килиите, а иуществото им конфискувано... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Споразумението секретно , но г-н Карастоянов го е чел и даже успял да калкулира . Браво. То и за ВЕЦ Марица Изток навремето бяха едни възхвали пък то какво стана . Някой знае ли колко печелим от златото което копаят канадците от нашите земи . Хвала на валонците . Не издигат Тиквунчовци , а политици . За това и хората бягат от БГ и отиват в тези държави . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години и тоя *** сее пропаганда която изобще не е на неговия акъл. Кви Канадски инвестиции го гонят като целта е ТЕ да ти измъкнат парите В ТЯХНА ПОЛЗА ..... Еббати ***, че и плащат на такива оллигофрени като неккав си Карастоянов да ръсят глупости, само и само да си приберат стотинките ..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години А какво им пречи да търгуват и без СЕТА??? Нали Дънди вади милиарди от нас без нищо да плаща? Но ми стана ясно като прочетох, че изказването идва от българо-американсктите бастуни... ТПТИ и СЕТА показаха на всички европейци, че населението на Европа от 500 млн. е продадено от 10,000 човека отговор Сигнализирай за неуместен коментар