IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

България влиза в амбициите на САЩ да заменят Турция

Турция не може да бъде заменена с която и да е отделна страна, защото е прекалено мощна, посочва дипломата Здравко Попов

17:54 | 27.11.19 г. 8
България влиза в амбициите на САЩ да заменят Турция

Като партньор Турция не може да бъде заменена с която и да е отделна страна, защото е прекалено мощна и с все по-големи амбиции в глобален план. Това обаче може да се случи с пояс от държави, свързани на принципа на съвместими политики и капацитети за сигурност, които да омаломощят нейната роля. Това каза Здравко Попов, дипломат, президент на Института за публична политика, в предаването „В развитие“ с водещ Делян Петришки.

„Срещата между българския премиер Бойко Борисов и американския президент Доналд Тръмп може да се разглежда именно в този контекст“, смята Попов.

„Би трябвало да разглеждаме българското посещение като валидизиране на възможността България да е част от по-голяма стратегия на САЩ“.

Според госта американските интереси се простират по отношение на страните от Централна и Източна Европа, което показват последователните срещи на Тръмп с лидерите на държавите от региона. „Те са свързани главно със сигурността и енергетиката“, добави той, като отбеляза, че трябва да се разграничават от тези на НАТО.

„Специфичните интереси на САЩ са преди всичко реализиращи се в сферата на двустранните сътрудничества, а не през международните организации“.

Интересен факт, който Попов изтъкна, е, че в двата публични документа след срещата между Борисов и Тръмп - рамката за стратегическо партньорство и съвместното изявление, във всички сфери, които са описани като такива на взаимен интерес, има и търговски елемент.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:56 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Bloomberg TV виж още

Коментари

8
rate up comment 2 rate down comment 3
Mit1
преди 5 години
Като е сключена договорка, да я изкарат наяве да видим каква е. Не е нещо много ясно.За военните бази, който иска да реве, нали сме в НАТО. В крайна сметка трябва да се подкрепяме.За инвестициите - на хартия е така, но реално съвсем не е така. Има си лобита и начини. Разбира се, не трябва да сме прекалено нетърпеливи, но не трябва и да се плашим да поискаме.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 4 rate down comment 2
Бидонойл
преди 5 години
За последното мисля, че е сключена такава договорка. А и все пак за военно-промишлените стандарти не сме чак толкова значителен клиент. За военните бази - не мисля, че биха имали нещо против, но знаеш кои ще ревнат все едно ги колят. За инвестициите - те идват от частни и публични компании, тях няма как да ги накараш насила.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 3
Mit1
преди 5 години
Как какво!? Най-вече инвестиции. Не отдавна четох някъде, че в Румъния за последните години САЩ са инвестирали 10млрд долара. Не знам точна статистика към момента, но според мен малко компании от САЩ и малко като обем инвестират / имат присъствие тук.Също така не пречи да имаме военни бази, особено сега след като поразмътиха водата с Турция. И не на последно място - когато купуваш техника в сферата на отбраната е добре да се договори на някаква част от машините тук да се прави поддръжка, производство и т.н. Това е стандартно в такъв тип взаимоотношения. Не казвам, че трябва да е кой знае колко, но все пак трябва да има нещо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 8 rate down comment 8
Бидонойл
преди 5 години
Ами, какво повече да дава САЩ? По-евтин бърбън? За последното съм навит, де.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 17 rate down comment 7
Mit1
преди 5 години
Разбира се, че трябва да си в добри отношения със САЩ, за да просперираш. Въпросът е, че САЩ твърде малко дава на България в последно време. А, виждаме, че България купува доста от САЩ. Време е малко баланс да се създаде по тази ос.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 12 rate down comment 8
Бидонойл
преди 5 години
САЩ и Турция доскоро се разбираха съвсем добре и не в наша вреда. Какво казваш ще се промени?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 15 rate down comment 14
Hahoto
преди 5 години
Реалностите са следните - Един ден, не твърде далечен, Турция и САЩ ще се разберат и тогава комшиите ще ни прегърнат топло, много топло. А ние ще сме като кюрдите в Сирия и ще викаме дядя Вова, щото ЕС, както обикновено ще ги е гнус от нас.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 12 rate down comment 9
Бидонойл
преди 5 години
Държава може да просперира само ако е в добри отношения със САЩ. Надявам се някой ден и ЕС да стане такава сила, но засега трябва да се съобразяваме с реалностите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още