„Защо трябва с мита, а не с намаляване на цените от страна на европейските производители", попита реторично той по отношение на мерките на Европейския съюз срещу вноса на китайски електромобили. "Вярвам в конкуренцията и тя ще доведе до по-ниски цени“, прогнозира той и даде пример със затварянето на заводи в Европа, което показва размерите на щетите, които ще бъдат причинени от неспазването на конкуренцията.
Според председателя на Индустриален клъстер "Електромобили" битката между Европа и Китай за пазара на електромобили трябва да се реши на базата на конкуренция и качество на продукта, а не на мита, защото цената ще засегне основно крайните потребители. Той е категоричен, че конкуренцията и свободната търговия не може да се ограничават административно.
Илия Левков се надява европейските автомобилни производители да се възползват от развитата си мрежа за продажби и сервизни услуги, за да се противопоставят на навлизането на китайските компании на континента.
Продажбите на електромобили в световен мащаб продължават да показват стабилни годишни ръстове и може да се очаква тази тенденция да навлезе по-силно в България, прогнозира той. По думите му вече трябва да намалеят някои от опасенията на българските потребители, след като се увеличава зарядната инфраструктура. Левков очаква, че ръстът в тренда ще между 5% и 10% през 2025 г. и то при песимистична прогноза. „Убеден съм, че в България продажбите на електромобили ще скочат доста“, подчерта той.
Кои са водещите компании на електромобили в Европа? Към кои марки електромобили ще се насочи българският пазар?
Целия коментар може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да намерите тук.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Информация от анализатор е била пропусната при удара на САЩ по училище в Иран
Световното първенство и глобализацията печелят от играчите от диаспората
Екстремните жеги се превръщат в по-голяма заплаха за храните от войната
Си Дзинпин притиска Япония с ограничаване на износа на важни суровини
Европа избегна криза с авиационно гориво преди летния туристически сезон
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа
преди 1 година До: Pyramid Кви компетенции сме затрили? При теб възможно да е така, но защо слагаш другите там? И какви пазари са затрили европейските производители, че ми станА интересно? Доколкото ми е известно митата все още не са влезнали в сила. Къде са тези огромни стенещи тълпи пред китайските автосалони? Защо не ги купуват ве? Да ти прави впечатление, че по улиците на Европа, а и у нас, масово са европейски електрички и тесли(и то от тези германските)? Само тука из форума се превъзнасяте по тех! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Тоя коментира неща от които няма понятие при високият Европейски стандарт кoгато разходете са много по висoки -- само Електричеството в Германия за 2023 година е поскъпнало 3.7 пъти , Природният газ 4 пъти като добавим и високите разходи - като заплати и много от редките метали се доставят от Китай как ще конкурираш Китайските автомобилни производители и ще произвеждаш на цени като техните ? Това може да го каже човек, който говори без да мисли наизуст. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: Pyramid пак ли некомпетентни коментари? хахаха отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година В статия на Ройтерс от 5.9.2023 се казва, че в BYD, най-големия производител на електромобили в Китай, заплатите започват от 330 долара и стигат до 960 долара. Ако вземем най-високата заплата + разходите на работодателя още 200-250 долара = 1200 долара всичко. При равни дриги условия, Фолкцваген в Германия няма как да произведе автомобил на цената на китайците. ОМХО. И Шкода с около два пъти по-ниски заплати в сравнение с Германия не могат да се справят със задачата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Европейските производители би трябвало да могат да произвеждат коли на цени, близки до китайските, - Би трябвало, но с фактите не можеш да спориш. Фолкцваген плаща по 30 евро на час на работник, което е около 5200 евро брутна заплата (това е заплата без частта на работодателя, която е още около 1000 евро ако не бъркам). Отделно служителите имат бонуси ако фирмата продаде повече автомобили. Сравнете тази заплата с 1000 евро, че и по-ниска запалата в Китай + субсидии от държавата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: Pyramid - Писах "И ПРОДАВАТ" но, как ме "коригира" мобилният, остава загадка. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: гъбкоЗа ЦЕНА става дума. Което наблюдаваме отвън е постепенно повишаване качеството на китайските стоки при запазено ценово предимство. Това изтегля производството в Поднебесната, Европа губи мощности и компетенции, губи пазари... КАКВО ПРАВИМ, гъбко? Пл-ЮЕ-м по китайците, или се вземаме в ръце? И как ще стане с нелепия ви подход? Тях не ги вълнува, те произвеждат изпробват ТИ ЛИЧНО, какво направи, за да се подобри картинката? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Не виждам причина Европейските производители да свалят качеството на нивото на Поднебесните, за да се продава на техните цени. Не го разбирам това. Колите не са задължителна вещ. Който може и му трябва си купува, който не може ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар