Европейската комисия е поискала от Съединените щати да отменят визовите изисквания за Полша, Румъния, България, Кипър и Хърватия. Въпреки че повечето граждани на страни от ЕС пътуват без визи, ограниченията в пътуването до САЩ, Канада или Австралия остават за някои от новите членки.
EurActiv отбелязва, че влязъл в сила на 20-и декември регламент изисква страните от ЕС да реагират съвместно по визовите въпроси, особено в случаи, когато други държави третират граждани на ЕС по различен начин. Теоретично след половин година Европейският съюз може временно да наложи визов режим за американски граждани, включително дипломати, влизащи на европейска територия, ако Вашингтон запази визите за българи, румънци, поляци, кипърци и хървати.
Други източници обаче обясняват, че не може да се очаква решаване на визовия проблем в толкова кратки срокове, въпреки че регламентът действа. Те припомниха, че САЩ водят двустранни преговори с България за отмяна на визите и имат изисквания, които още не са изпълнени.
Вашингтон е поставил условие на четирите страни от ЕС да подпишат двустранни споразумения като предпоставка за отпадане на визовите ограничения, отбелязва EurActiv. Едно от тях е разпоредбата от 2003 г. за обмен на информация, свързана със случаи на терористични наблюдения, в което се призовава за създаването на единен консолидиран списък за наблюдение с цел подобряване на идентифицирането, скрининг и проследяване на известни или заподозрени терористи и техните поддръжници.
Друго споразумение относно предотвратяването и борба с тежката престъпност изисква страните да обменят биометрични и други данни за индивидите с цел превенция, разкриване и разследване на сериозна криминална дейност и тероризъм при поискване. САЩ вече са подписали подобно споразумение с редица страни от ЕС.
Предстои да стане ясно дали регламентът от 20-и декември ще продължи да бъде в сила, но да не се изпълнява.


Защитата на Благомир Коцев оспорва размера на паричната гаранция от 200 000 лв.
Днес във Варна ще бъдат връчени наградите "Доброволец на годината"
Инициатива за размяна на играчки във Варна
Във Военноморския музей представят най-новите си експонати, дарени през 2025 г.
Облачно време на много места в страната днес
AI асистентите компенсират разликата между физическо и онлайн пазаруване
Луксозните марки и автомобилите помрачават прогнозите за Франция и Германия
Коалицията на Мерц е на ръба при решаващо гласуване за пенсионната реформа
Warner Bros. започва преговори за сключване на ексклузивна сделка с Netflix
Моди разстила червен килим за Путин, въпреки натиска от САЩ
Lexus LFA се завърна като... електромобил
Нова технология на Mercedes прави задните спирачки безсмислени
REST - една малко известна екстра в стари Audi-та и VW-та
Най-готините коли на шампиони във Формула 1
Новата суперкола на Toyota – V8 с 640 к.с. и алуминиево шаси
Борисов тества Пеевски, иска закриване на комисията “Сорос”
Меглена Кунева: България влиза в еврозоната с липса на визия
Български шофьор на камион е задържан в Гърция, бил в насрещното платно
Черната златка унищожава овощните градини в България
Кметът на Враца ще съди протестиращи за издевателство над семейството му