Въпреки прогнозите растежът на икономиката в България осезаемо се забавя, а тенденцията се наблюдава и в други европейски държави. Това отчетоха икономистът Георги Вулджев и финансистът Юлиян Войнов в коментар по Bulgaria ON AIR.
Анализаторите са скептични, че прогнозите на Министерството на финансите за икономически растеж от 3,7% тази година ще се сбъднат.
От ведомството смятат, че нарастването на БВП на страната ще бъде задвижвано основно от по-силните публични инвестиции и публично потребление.
"В условията на сериозното забавяне на икономиката, което се наблюдава във втората половина на 2018 г. и в началото на 2019 г. не само у нас, но и в други европейски страни, не виждам как тези прогнози ще се изпълнят, невъзможно е", коментира икономистът Георги Вулджев.
Финансистът Юлиян Войнов отбеляза, че още миналата година, с излизането на рамката на Бюджет 2019, анализаторите са прогнозирали, че е невъзможно страната ни да отбележи растеж от 3,7%.
"Тогава дори икономическото забавяне в световен мащаб не беше толкова ясно изразено. След последните данни обаче, имайки предвид най-вече ситуацията в Германия, основният търговски партньор на България, положението в Италия и др., ние няма как да останем настрани от този процес. За 2018 г. едва ли ще надхвърлим 3,2% - много по-малко от прогнозираните 3,6%. А за 2019 г. пък е почти нереалистично да коментираме растеж над 3%", каза Войнов.
Увеличението на доходите, което беше отчетено през миналата година, ще продължи и през тази, коментира Войнов. Той прогнозира, че през първите няколко месеца от тази година може да има известно ускоряване на инфлацията, но с оглед на забавянето на световната икономика, натискът ще започне да намалява. Едва ли ще видим сериозно ценово увеличение до края на годината, каза финансистът.
По последни статистически данни е видно, че икономиката на България расте най-бавно от всички новоприети членки на ЕС, коментира още Войнов. В сравнителен план страната ни не се представя добре – за последните 17 години имаме най-слабо развитие от всички други. Растем, но с бавен темп и изоставаме от развитието на останалите страни в Източна Европа.
Според Вулджев една от причините за тези негативни данни е липсата на политическа амбиция да се стимулира повече икономическия растеж и да се предприемат по-амбициозни мерки за реформи. По думите му трябва де се мисли не сам за развитие на пътната инфраструктура, а за данъчни реформи, социални реформи и др.
Икономистът коментира като рисково обещанието на управляващите за 10-процентен ръст на доходите тази година.
Още от разговора вижте във видеото.


Парите на политиците: Какво имущество са декларирали управляващите?
Мощно земетресение край Индонезия уби 20 души и предизвиква масови евакуации
ГЕРБ свали Иван Портних от поста областен координатор във Варна
Коцев: Тръбата във Варненското езеро вече е изцяло подменена
Тръмп заяви, че ще обяви Ормузкия проток за "територия на САЩ"
Специална соя носи повече приходи на фермери и кравеферми в САЩ
Дронове експлоатират сляпо метеорологично петно с военно и търговско приложение
Технологичният бум в Китай не спира забавянето на икономиката
Защо Европа се затруднява да възстанови газовите си резерви преди зимата
Марк Шорт: Демократите предлагат платформа, за която избирателите да гласуват
Капачката на резервоара крие тайна функция
Шумахер го направи с Mercedes SLS, сега китайци го повтарят с електрически SUV
Нов Koenigsegg с 1600 коня получава невиждана досега трансмисия
Изрядните шофьори на Volvo ще плащат по-малко за застраховка
Ferrari направи уникат с 1000 к.с.
Над 520 000 сигнала на 112 от 1 юни насам
Туристически абсурд по нашенски: "Лада Нива" тегли влакче с хора в Несебър (ВИДЕО)
Синът ѝ умира заради фентанил, днес тя предупреждава българските родители
преди 7 години Ако скочи капиталовият пазар възможно е прогнозата да се изпълни,че ипо-голям да бъде. отговор Сигнализирай за неуместен коментар