Френската Total е открила петрол в блока "Хан Аспарух" в Черно море, става ясно от финансовия отчет на компанията за третото тримесечие. От компанията не дават повече подробности за находката и все още няма оценка на количествата.
От представителството на Total в България потвърдиха пред Investor.bg новината за откритието, но уточниха че тепърва предстоят анализите на базата на резултатите от първия сондаж в блока.
Френската компания е част от консорциум, заедно с OMV и испанската Repsol, който получи лиценз за проучването в дълбоките води на Черно море. През това лято започнаха и първите сондажи за петрол и природен газ със специален кораб - Noble Globetrotter II.
Трите дружества получиха правото да проучват за петрол и природен газ през 2012 година. Досега бяха извършени и 3D сеизмични проучвания в блока, резултатите от които бяха обявени като много перспективни. По договора за концесия е предвиден още един сондаж - вероятно той ще бъде направен през 2017 година.
Надеждите на българското правителство бяха да бъдат открити големи количества природен газ в блока, които не само да задоволят нашите нужди от газ, но и България от нетен вносител да се превърне в износител на суровината.
Проучването на блока "Хан Аспарух" започна през 2012 година. Блокът е с площ от 14 220 кв. км.
"Хан Аспарух" е в близост до румънския блок "Нептун", в който залежите са оценени на над 80 млрд. куб. метра природен газ. Очакванията са добивът от този блок да започне най-рано през 2020 година.


Самолет се разби във Франция, 11 души загинаха
Хванаха за ден 39-ма шофьори с алкохол или наркотици
Мъж скочи от тераса и почина на място
Демерджиев: Има достатъчно доказателства за повдигане на редица обвинения по случая „Баба Алино“
Утре е обявен код за опасно горещо време в цяла България
Манчестър на Анди Бърнам е градоустройствен урок за Лондон
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
"Прогресивна България" настоява за одит на пенсионните разходи
Ралица Асенова с "факти и неудобни истини" за казуса "Петрохан"
Синдикатите не харесват бюджета, КНСБ готви протест
Двата икономически стълба, които поддържат Русия на Путин, може да се сринат
Арестуваха войника, заплашил Путин с преврат


преди 9 години Принципно си прав, но не забравяй, че потенциалния инвеститор трябва да си избие цената на инвестицията, пък и да мисли и за печалба, тъй че изобщо няма да е в пъти по евтино още повече, че ако се окаже, че цената на добива на газ в Черно море е почти нерентабилен. А както казах, в Черно море газ и нефт НЯМА ИЛИ АКО ИМА ТО СА МАЛКИ НЕРЕНТАБИЛНИ КОЛИЧЕСТВА...А като знам и нашето СУВЕРРЕННО правиотелство ка ще се договори, най вероятнои ще плащаме скъп газ и нефт и разбира се ще ни плащат ниска концесионна такса...Да не говорм за най голямат истина от цялата работа,че този който проучва и сондира може да никаже (излъже) каквото си поиска и ние ще му повярваме. Ще ни каже, че е почти нерентабилно ще плащат (като при златото) ниска такси (символично, а през останалото време (ако изобщо има газ и нефт) ще ни доят петрола и нефта и ще си викат, ГЛЕДАЙ ГИ ТЯ ГЛУПАЦИТЕ БЪЛГАРИ... Тогаа ще го плащаш и по скъп отколкото е сега. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Каква може да бъде цената ? Няма как да е по скъпо от това да се добива в Северно море. Проблема ни е че ние няма технологии да добиваме и сондираме, изостанали сме много и трябва да се надяваме някой да направи сериозни сондажи. Ако се добива в България цената ще бъде в пъти по ниска и дори е възможно за няколко години да е почни безплатна за потребителите тази газ.При всички положения няма да се изнася колкото и големи да са тези находища, а те са много големи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години И да си попитам пак, защо нямаме в България приоритет за добива и преработката на сероводорода в Черно море? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Нека сме наясно, Тотал не прави изявление за откритие, а го споменава в отчетите си, т.е. още е далеч от каквото и да е обсъждане. Наличие на нефт и газ има, въпроса винаги е бил дали е икономически изгодно и в какви размери, предвид забавянето на новената, явно въпроса е по-труден. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Често се присмивам на примитивните ти политически възгледи обаче тук ясно си личи и що за инвеститор си .. а като се сетя какво интервю беше дал на Инвестор ..хаха отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Абе т.ъп или си или си ***???Какви руски плачове те гонят.. Пиеш ли си хапчетата редовно.Аз ти говоря, че в Черно море няма газ и нефт и, че България няма да произвежда нищо и ти говоря не от политическагледна точка, а вие с промитите си мозъци пак го обръщате на руска попаганда, комунизъм, плач и т.н. Вас само русофоюили, Путин и комунисти ви гонят.... сигурно и докато спите...Ей няма толкова прости хора значи...Защо си мислите, че първо всичко се върти около вас, великите ви евроатлантически ценности и тероризма на Путин и омразните ви русофили.Аз ти говоря, че в блок Аспарух няма газ и нефт крет.ен такъв, а ти за какво ми говориш... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Абе т.ъп или си или си ***???Какви руски плачове те гонят.. Пиеш ли си хапчетата редовно.Аз ти говоря, че в Черно море няма газ и нефт и, че България няма да произвежда нищо и ти говоря не от политическагледна точка, а вие с промитите си мозъци пак го обръщате на руска попаганда, комунизъм, плач и т.н. Вас само русофоюили, Путин и комунисти ви гонят.... сигурно и докато спите...Ей няма толкова прости хора значи...Защо си мислите, че първо всичко се върти около вас, великите ви евроатлантически ценности и тероризма на Путин и омразните ви русофили.Аз ти говоря, че в блок Аспарух няма газ и нефт крет.ен такъв, а ти за какво ми говориш... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Ще има още един източник за кражби. За населението полза няма да има. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Ако има петрол ,най-вероятно има и газ зависи от количеството отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години А какво получаваме от туризма не разбрах? отговор Сигнализирай за неуместен коментар