Забавяне на спада на производство на електроенергия, отчита Националният статистически институт (НСИ) през май. От данните е видно, че през месеца в страната са произведени 2,97 тераватчаса електроенергия, което е с 1,7% по-ниско спрямо април.
През четвъртия месец на годината данните показаха срив на производството на енергийните продукти. По отношение на електроенергията понижението беше с над 25% на месечна и с почти 12% на годишна база. Сега НСИ съобщава за годишно намаление от 7,2 на сто.
Статистиката потвърждава тенденцията в оперативните данни на Електроенергийния системен оператор (ЕСО). От началото на година операторът на електропреносната мрежа отчита спад на производството, който е предизвикан от намаленото вътрешно потребление. Това донякъде се компенсира от увеличения износ - с около 25% от началото на 2018 година.
Основната част от произведената електроенергия и сега обаче се реализира на вътрешния пазар. През май са доставени 2,36 тераватчаса, което е с 3,6% повече спрямо април. На годишна база все още има понижение - в рамките на 5,7 на сто.
Все още е трудно да се определи тенденцията при добива на твърди горива. След същественото понижение през април има ръст от 22,8% до 1,89 млн. тона през май. На годишна база обаче добивът потъва с 33,6 на сто.
През месеца са доставени 1,96 млн. тона, което е повишение от 22% на месечна база и намаление от 33,4% на годишна база, което може да се обясни и с края на отоплителния сезон. По-голямата част от вносните въглища в страната се използват от топлофикациите, например Топлофикация Русе.
НСИ продължава да не публикува данни за местния добив на природен газ. Последната информация е от октомври 2017 година, когато в страната са добити нищожните 3 млн. куб. метра, а след това тази информация се превърна в конфиденциална.
През май в страната са доставени 207 млн. куб. метра от суровината, основно по договора на "Булгаргаз" с "Газпром Експорт". Спрямо април има повишение от 3 на сто, а на годишна база доставките на природен газ намаляват с 5,9%.


Утре е обявен код за опасно горещо време в цяла България
Утре и на 4 юли предстои придвижване на военна техника по републиканските пътища
От 1 автуст допълнителни лаборатории ще изследват пробите на шофьорите за наркотици
18-годишен шофьор загина в катастрофа
Германия отчете най-топлата си нощ
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Месечна прогноза: Очаква ни парещ юли, температурите стигат 40°С
14-годишно дете колабира на връх "Ботев"
Религията се връща в училища в САЩ, но много са против
Петкова: Посоката, в която управляващите тласкат страната, е един омагьосан кръг
В кадър: "Славия" изпрати в последния им път двете деца, загинали на "Тракия"