Цената на биткойна достигна 6-месечен връх и изглежда няма признаци да смени посоката на движение. Най-голямата по пазарна капитализация криптовалута е напът да достигне рекорда си от април на фона на надеждите на инвеститорите, че американските регулатори ще одобрят пускането на борсово търгуван фонд върху нейните фючърсни договори.
Към 10:30 ч. българско време биткойнът поскъпва с 2,8% до 59 342,18 долара – близо до най-високото му равнище от средата на април. От началото на годината монетата удвои стойността, приближавайки се все по-близо до рекорда си от близо 65 хил. долара.
Американската Комисия за ценните книжа и борсите по всяка вероятност ще позволи започването на търговия на първия американски борсово търгуван фонд (ETF) върху биткойн фючърси още следващата седмица, съобщи Bloomberg в четвъртък, позовавайки се на свои източници.
За разлика от предишни молби за ETF-и, които регулаторът отхвърли, предложението на ProShares and Invesco Ltd. е основано на фючърсни договори и за него ще важат правилата за взаимни фондове, които според председателят на комисията Гари Гензлър осигуряват „значителна инвестиционна защита“.
Според Бен Каселин, ръководител на звеното за проучвания и стратегии към криптоборсата AAX, пикът в цената на биткойна над 59 хил. долара не е случаен и дългосрочните инвеститори работят по него.
„Очакваше се, че през четвъртото тримесечие ще има значителен напредък около ETF-а на биткойна в САЩ“, коментира той, цитиран от Ройтерс. Според него движението на криптовалутата в петък е подкрепено и от туит на службата за инвестиционни съвети на комисията: „Преди да инвестирате във фонд, който държи фючърсни договори на биткойн, се убедете, че внимателно сте претеглили възможните рискове и ползи“.
Криптоинвеститорите очакваха с нетърпение новини за евентуалното одобрение на първия биткойн ETF в страната и част от ралито на криптовалутата през последните месеци се дължи именно на очакването на ход от страна на комисията и как той би могъл да ускори по-широкото приемане и търговия.


Бръшлянът масово убива дървета във варненските паркове
Мъск зове: Европейският съюз да бъде премахнат!
Благомир Коцев даде първо интервю след ареста (ВИДЕО)
Евакуираха с вертолет трима от бедстващите моряци край Ахтопол
Кубратската „Коледна топлина“ организира детско парти в клиника във Варна
Търговците на облигации не се поддават на по-ниските лихви на Фед
Бъдещето на AI звучи като ехо от миналото на железниците в Дивия Запад
Три години и 1 млн. долара приходи по-късно българската Team-GPT вече е Juma
Джей Ло се завръща в бившия СССР, след като Путин прогони звездите от Москва
Не можем да очакваме автоматични позитивни ефекти от еврозоната без усилия
Ландо Норис е новият шампион във Формула 1
Кризата във VW зачеркна два основни модела
Десетте ветерана на европейските пазари
Кои китайски марки ще изчезнат от Eвропа?
Kia показа дизайна на бъдещето си
Времето днес: Облачно, на места със слаби превалявания
Знаци, че той не ви харесва
Според първите екзитполове Чиприан Чуку ще е кмет на Букурещ