Биткойнът започва новата седмица с понижения, изоставайки от цената, на която бе в началото на уикенда – около прага от 39 500 долара. Инвеститорите продължават да са фокусирани върху събитията в Украйна и растящата вероятност за ново лихвено увеличение на следващата среща на ръководството на Федералния резерв през май.
Към 10:16 ч. монетата се търгува 38 489,60 долара, което е спад от 3,3%.
Цената на биткойна през последната седмица. Графика: CoinDesk
Поевтиняването е в сила и на по-широкия пазар. Етерът изтрива близо 5% от цената си, рипълът – 7,7%, а соланата 6,4%. Доуджкойнът изтрива 7,6% от цената си, а шиба ину 6,8%.
Търгуваните обеми са занижени, както често се случва през почивните дни, съобщава CoinDesk.
Спокойният уикенд за биткойна последва волатилни четвъртък и петък, когато стойността му достигна до над 42 хил. долара. Тя обаче се понижи, след като управителят на Фед Джером Пауъл заяви, че централната банка е готова да увеличи основната лихва по-агресивно в опит да се справи с инфлацията. Индексът на потребителските цени в САЩ достигна ръст от 8,5% и може да се повиши още с поскъпващите енергоизточници и проблемите с веригите на доставка.
Криптовалутите поевтиняха заедно с акциите на водещите пазари в петък, когато индексът на сините чипове в САЩ Dow Jones Industrial Average и технологичният Nasdaq бяха надолу със съответно 2,8% и 2,7%. Инвеститорите остават по-предпазливи по отношение на по-рисковите активи, включително акциите и криптовалутите.
По думите на Джо Дипаскале, главен изпълнителен директор на фонд мениджъра BitBull Capital, биткойнът не успява да стабилизира цената си около прага от 42 хил. долара, който е „важен, за да се продължи ценовото движение в посока нагоре“ и такава подкрепа може да има на значително по-ниско равнище.
„В момента няма големи бичи катализатори на хоризонта и биткойнът е вероятно да буксува в този диапазон или да пробие по-ниско, преди по-агресивно акумулиране (на цената) да може да започне“, посочва Дипаскале.