Срещу милиардера Илон Мъск и неговите компании SpaceX и Tesla е повдигнат иск за 258 млрд. долара по обвинения, че те са част от измамническа схема в подкрепа на криптовалутата доуджкойн, съобщава Bloomberg LP.
Кийт Джонсън, „американски гражданин, който е бил измамен с пари от пирамидната доуджкойн криптосхема на обвиняемите“ съди Мъск и компаниите, твърдейки, че те извършват незаконна дейност с цел да надуят цената на доуджкойна.
„Обвиняемите невярно и измамно твърдят, че доуджкойнът е законна инвестиция, когато няма никаква стойност“, посочва Джонсън в иска си, заведен във вторник във федерален съд в Манхатън.
Джонсън се стреми да представлява група хора, които са загубили пари, търгувайки с доуджкойни от април 2019 г. насам. Той иска 86 млрд. долара вреди, плюс утроени вреди за 172 млрд. долара, както и заповед, забраняваща на Мъск и компаниите му да рекламират доуджкойна и търговията с криптовалутата да бъде обявена за хазарт в рамките на законите на САЩ и щата Ню Йорк.
Мъск не е отговорил веднага на запитване за коментар. Представители на SpaceX и Tesla също не са отговорили непосредствено.
Цената на доуджкойна към 10 ч. в петък е 0,057 долара, което е спад от 2,8% за последните 24 часа. От началото на годината понижението обаче е 67%. Цената на криптовалутата достигна своя пик от 74 цента миналата година, насърчена в немалка степен именно от Мъск и активността му в Twitter.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина
Няколко души пострадаха от мълния в увеселителен парк в Швеция
Украйна планира производство на ракети "Пейтриът": защо това е лоша идея?
Путин призна: Преминаваме през труден период, обеща да се справи с предизвикателствата
Рекордна температура от над 36 градуса измериха в Русе
преди 4 години тоест свободата на словото не ти дава право да лъжеш, манипулираш и тнт ..... и не те оправдава с това , че имало глууупаци от както света светува.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години не може всичко да минава с мантрата защита на словото... извинявай, но не съм съгласен! ... особенно тия дни си свидетел на толкова много неща които се защитават със свобода на словото и "друга гледна точка" ! Спомням си как на един първи април Мъска пусна няква тъъъпа шега, и автоматичните алгоритми бяха напомпали няколко компании заради това! ... Като стигнеш на определено място в това общество всяка дума кзана от теб има значение... аз и ти можем да си пишемквото искаме, но не и хора като него! Ами като беше казал че ще свали Тесла от борсата (сещаш ли се), що го глобиха за тая изцепка?Не ме разбирай грешно, голям фен съм на него и нещата които прави... но с криптото определено манипулираше (дали ще го осъдят незнам!), както и останлите клоуни! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Манипулация в истинския смисъл на думата би било ако е овластен да изследва стойността на криптовалутите, и каже че нещо е супер ценно, пък има неоспорими доказателства че то не е(като доудж койн, където самите автори на монетата си казват че не струва нищо и я правят за майтап). Всичко друго е под защитата на свободата на словото, а факта че има *** които се връзват, ами така работи света от много отдавна. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години а това от днес взимаме биткоини ... утре се оказва че имаме за няколко милиарда и след една седмица, ами отказваме се щото тока е кафяв! ... и това ли не е манипулаци и съм извадил грешни изводи ? :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години И защо цензурираме такива хубави български думи като май - муна и *** - пак?Без тях писането на адекватен коментар относно крипто е почти невъзможно :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години По какво точно някой от туитовете на Мъск относно doge coin се различава примерно от хвалбите на онази арогантна *** Куон или както му беше името относно тера/луна? Това че си прочел от най богатия човек на планетата "doge will live forever" и си си направил някакви твои си заключения, и после си набил една торба пари някъде си, ти дава единствено правото гордо да се наречеш ***, нищо повече. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години дано успеете... това дето направи с доджкоина наистина беше измама! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Успех с това, във всяка пирамида има хора, които правят пари. Просто повечето се оказват на дъното. Другото което е, няма регулации, на каква база ще го осъдят? В нета има 10-тки случаи на известни хора, които промотират разни криптовалути и след това си теглят парите и всичко го дyхaт. отговор Сигнализирай за неуместен коментар