Германският финансов министър Кристиан Линднер се противопоставя на призивите Европейският съюз (ЕС) да емитира нов съвместен дълг, за да се финансират увеличаващите се разходи за отбрана и енергия заради инвазията на Русия в Украйна.
Запитан за позицията на Линднер, говорител на германското министерство на финансите се позова на коментарите, които министърът направи в понеделник на съвместна пресконференция с нидерландския финансов министър Зигрид Кааг, пише Politico.eu.
„Ние подкрепяме Украйна. Има и съвместни европейски усилия за продължаване на подкрепата на Украйна. Това обаче се случва независимо от дебата за финансовите инструменти“, посочва говорителят.
„Солидарната отговорност в Европа чрез издаване на съвместни облигации не е на дневен ред в момента“, казал е Линднер.
Множество медии, включително Bloomberg и Le Monde, съобщиха, че ЕС води дискусии за нов голям фонд, който да бъде създаден в отговор на войната и финансиран от съвместен дълг по подобие на съвместните облигации, с чиито емисии се финансира фондът за възстановяване от пандемията.
Bloomberg писа, че ЕС ще разкрие план за вземане на заеми "в потенциално огромен мащаб за финансиране на разходите за енергия и отбрана". Според Le Monde фондът ще смекчи удара от санкциите срещу икономиките на ЕС и ще помогне на страните членки да диверсифицират енергийните доставки.
Френският вестник посочва, че Франция също подкрепя използването на фонда за разходи за отбрана.
Politico съобщи миналата седмица, че ЕС обмисля редица мерки, за да се справи с икономическите последици от войната. Такива мерки могат да включват пренасочване на съществуващи заеми, нов дълг за набиране на средства в случай на скокове на цените на енергията и нови насоки за бързо одобрение на държавни субсидии, казват служители и дипломати.


Убитият мъж на Младежкия хълм в Пловдив е от Кричим
Кола се преобърна по таван на тротоар
Това са последните дни, в които цените ще се изписват в лева и в евро по закон
Хванаха за ден 29 шофьори с алкохол или наркотици
Три главни дирекции поемат дейностите на Регионалните здравни инспекции
Иран и Оман са постигнали споразумение за трафика през Ормузкия проток
Ветерани в областта на AI на Google напускат в сеизмична промяна в ръководството
Системите за съхранение на енергия в Европа напредват, регулациите изостават
Конкуренцията от китайските AI модели започва да става убийствена
Китайски 2-минутни микродрами станаха индустрия за 11 млрд. долара
Създателят на Juke поема глобалния дизайн на Nissan
Китай забранява сините светлини на автопилота
Коя е най-търсената екстра при покупка на нов автомобил
Защо производителите възродиха забравената електрическа турбина
Новите коли крият опасност, за която малцина знаят
Убитият мъж в Пловдив е на 31 години от Кричим
ЦСКА 1948 с равенство срещу Панатинайкос
Жълт код: Температурите днес до 37 градуса
Как християнството и църквата направиха Европа богата
Захарова: Милиардите на Запада можеха да превърнат Украйна в Дубай