IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Върховният съд на Сърбия допусна проекта за добив на литий на Rio Tinto

Плановете са експлоатацията на находището в западните части на страната да започне през 2028 г.

12:19 | 12.07.24 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Сръбското правителство е превишило правата си, спирайки проекта за добив на литий на Rio Tinto през 2022 година, реши Върховния съд на страната. Преди две години властите изненадващо блокираха работата на минната компания след политически натиск и протести на еколози, припомня Bloomberg.

Върховните съдии обаче прецениха, че тогава правителството, оглавявано от Анна Бърнабич, не е имало правомощията да спре проекта. Президентът Александър Вучич беше против, отбелязвайки, че това е най-голямото находище на литий в Европа и може да привлича инвестиции и да стимулира икономиката.

Плановете за добив на полезни изкопаеми, включително и ключови за дадени индустрии, стават все по-трудни за реализация в Европа след протести на екологични организации. В опит да ги избегне базираният в Белград съд, например, въобще не обяви, че ще заседава по казуса.

Плановете на Rio Tinto са да инвестират 2,4 млрд. долара в проекта и да осигурят капацитет за добив на 58 хил. тона литий годишно от мина в западните части на Сърбия. Металът е търсен на фона на развитието на електрическата мобилност. Цената му е много волатилна и се движи основно от опасения за липсата на достатъчно литий до свръхпредлагане на пазара в отделни периоди.

В интервю за FT преди дни Вучич коментира, че Rio Tinto е поела твърди гаранции, че ще спазва всички екологични стандарти. Очакванията са, че работата в мината ще започне през 2028 година.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:20 | 12.07.24 г.
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

Финанси виж още