Продажбите на дребно в Швеция са отбелязали най-резкия си спад от повече от две десетилетия насам през май, продължавайки поредицата от разочароващи данни за икономиката на страната. Това засилва натиска върху централната банка да понижи лихвените проценти отново в близките месеци, предаде Bloomberg.
Данни на Шведския статистически институт от понеделник показаха, че продажбите на дребно в страната са намалели с 4,8% на месечна база спрямо април, което е най-големият подобен спад от април 1994 г. насам.
През последните месеци бяха публикувани немалко доклади, които се разминаваха с прогнозите на експертите, включително изненадващото свиване на икономическото производство през първото тримесечие и повишаването на равнището на безработица до 9% през май. Проучване, проведено миналата седмица, показа, че внимателно следеният показател за икономическите нагласи в Швеция също е достигнал 15-месечно дъно през юни.
Продажбите на стоки за дълготрайна употреба са намалели с 6%, докато продажбите на консумативи, без да се включват магазините за алкохол, са спаднали с 2,8%, съобщи статистическата служба.
Шведската централна банка намали лихвените проценти по-рано този месец и сигнализира, че може отново да облекчи паричната си политика си по-късно тази година, за да подкрепи икономическото възстановяване. Следващото заседание на финансовата институция е насрочено за 19 август.


Връчиха наградите „Доброволец на годината“ във Варна
19-годишен шофьор кара с 300 км/ч в София (ВИДЕО)
Призът „Спортист на Варна“ ще бъде връчен на 16 декември
Никола Цолов стартира от първа редица в Абу Даби
САЩ: Европа рискува да бъде заличена, ако не се промени
Българската икономика нараства стабилно през третото тримесечие на 2025 г.
Природните бедствия са довели до силен ръст на имуществените застраховки у нас
ЕС търси Меркосур, за да се конкурира със САЩ и Китай, но предлага малко
Турската лира остава стабилна, а икономисти очакват ново понижение на лихвите
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Ретроградният Меркурий приключи, 5 зодии си връщат късмета
В Китай: Брижит Макрон посети гигантска панда, родена във Франция
Трима са загинали при катастрофа край търговищкото село Дралфа
Протестите разклащат управлението, но не и твърдите електорати на ГЕРБ и ДПС