Икономиката на Германия е била в застой през третото тримесечие на годината, сочат нови данни, цитирани от Bloomberg. Тя е избегнала рецесия, но е останала далеч под изненадващо силното разширение, регистрирано във Франция.
Ръстът на брутния вътрешен продукт (БВП) на Германия е бил на ниво от 0% в периода от юли до септември, в съответствие с прогнозите на анализаторите. Междувременно Франция отчете ръст от 0,5% - най-бързият темп от 2023 г. насам, благодарение на търговията и вътрешното търсене. Производството в Италия е останало непроменено.
Тези данни бяха публикувани в ден, наситен с икономически доклади от еврозоната, наред с решението за лихвените проценти на Европейската централна банка (ЕЦБ), което се очаква по-късно днес. Икономическите данни за третото тримесечие в останалата част на региона са смесени - в Белгия растежът се е ускорил до 0,3% от 0,2%, докато в Ирландия, Финландия и Литва беше отчетен спад. Анализаторите очакват, че икономиката на еврозоната е нараснала с 0,1%, колкото и през предходното тримесечие.
Централните банкери не са убедени, че допълнителни парични облекчения ще доведат до съществен ръст. В същото време инфлацията остава под контрол, така че ЕЦБ вероятно ще запази основната лихва на 2% и при днешното заседание. Според проучване на Bloomberg финансовата институция може да задържи това равнище още две години.
Причини за стагнацията в Германия
Третото тримесечие в Германия е подкрепено от инвестиции в машини, които са компенсирали спада в износа, сочи статистиката. Най-голямата икономика в Европа бе засегната от митата на американския президент Доналд Тръмп, които първоначално стимулираха активността в началото на 2025 г., докато фирмите бързаха да избегнат по-високите налози.
Канцлерът Фридрих Мерц се опитва да остави зад гърба си две години на свиване чрез отделянето на стотици милиарди евро за инфраструктура и отбрана. Въпреки че компаниите се сблъскват с ниско търсене, оптимизмът през последно време се е повишил значително.
Правителството в Берлин все още е под натиск да предприеме повече мерки, най-вече за преодоляване на конкурентни недостатъци като прекомерна бюрокрация и нарастващи социални разходи. Икономическите съветници смятат, че държавните разходи ще стимулират растежа следващата година, но предупреждават, че устремът няма да се запази, ако основните проблеми не бъдат решени.


Тежка катастрофа с три жертви, сред които и дете
Илиан Илиев: Опитахме всичко през второто полувреме
Гьоко Хаджиевски: Тактическата ни дисциплина беше от ключово значение за победата
Димитър Стоянов: Не очакваме атака от Иран срещу България
Спартак спечели с 3:0 дербито на Варна
Български стартъп прави революция в домашните ремонти чрез AI
Арабските държави се готвят за планина от дълг, за да заобиколят Ормузкия проток
Европа си правеше сметките за евтин газ за зимата, но избухна борба за доставки
Тайван ще ограничи интернет, за да симулира война с Китай
Фирмите за дронове търсят как да преодолеят GPS заглушаването във военни зони
Непознатата Гърция 4: Воница и Нафпактос
Застрахователите приключват с изхвърляне на фарове заради спукано стъкло
Яхтата на Зукърбърг шокира със сметка за бензин и с вредни емисии
100 000 собственици избраха 10-те най-надеждни коли на пазара
Разработка на Toyota премахва един от проблемите на хибрида
Продължава най-мащабната евакуация заради пожарите във Франция и Испания
8 женски поведения, които отблъскват мъжа
Гърция, Тунис, Индия... ЮНЕСКО разшири списъка на защитените обекти
Стоянов за самолетите в Безмер: Имаме пълна подкрепа от НАТО за националната ни сигурност
Трима души, сред които и дете, загинаха при катастрофа на АМ "Марица"