Социална поляризация
Рисковете от социалната поляризация са централен и стабилен компонент на глобалния пейзаж на рисковете през последните пет издания на доклада на Световния икономически форум. Това е единственият риск, който присъства в списъка с 10-те най-важни рискове както в краткосрочна, така и в дългосрочна перспектива през последните пет години.
Неравенството, влошаването на здравето и благосъстоянието, както и икономическият спад са тясно свързани с обществената поляризация.
Форумът предполага, че тъй като аспекти като дезинформацията и погрешните сведения, както и геоикономическата конфронтация, също са взаимосвързани, обществената и политическата поляризация може да се задълбочи още повече през следващите две години.
Обществените рискове са централен и стабилен компонент от глобалния пейзаж на рисковете през последните пет издания на доклада. Поляризацията се проявява не само в разминаването в богатството, но и в обществените ценности. Наборът от ценности, който е в основата на десетилетия многостранно сътрудничество, сега е заложен на карта, пишат икономистите.
В целия свят нараства разделението между онези, които се опитват да запазят тази ценностна система и институциите, изградени върху нея, и онези, които твърдят, че ценностната система се нуждае от промяна, защото мнозина не са се възползвали от преобладаващите политически, обществени и икономически порядки.
Екологичните рискове в дългосрочен план остават
Екологичните рискове са сред най-високо класираните през последните години. Тази година обаче те са изместени от по-належащи неекологични заплахи.
Пет екологични риска попадат в топ 10 на рисковете в десетгодишна перспектива: екстремни метеорологични явления, загуба на биоразнообразие и колапс на екосистемите и критични промени в земните системи, съставляват челната тройка.
Недостигът на природни ресурси е на шесто място, а замърсяването е на десето.
Старият световен ред е в преломна точка
Докладът за световните рискове рисува един „по-интензивно конкурентен“ свят. Над две трети (68%) от анкетираните смятат, че през следващото десетилетие глобалната политическа среда ще стане по-фрагментирана и многополярна.
Само 6% очакват следвоенният международен ред и неговите многостранни институции да бъдат възродени, тъй като националните интереси ще бъдат поставени пред колективните действия.
Несигурността се очаква да остане постоянна и това подчертава продължаващата нужда от сътрудничество по отношение на възникващите разломи. Ефективният диалог – основната тема на годишната среща на Световния икономически форум в Давос, Швейцария, е жизненоважен за съвместното оформяне на пътя напред.


Циклон носи дъждове и градушки, след това - нови горещини
Община Варна налага глоба заради незаконно премахване на орех в кв. „Чайка“
Бивш депутат и дипломат: Румен Радев можеше да откаже на САЩ, без да се допитва до НС
Областният управител на Варна благодари на пожарникарите за реакцията при проливния дъжд
Коцев: Готвим промяна на ПУП-а за „Чайка“, така че зелените площи да бъдат запазени
Русия може да спечели от план на Мадагаскар за монопол върху горивата
HackerOne за киберсигурността, част 1
Сенатът ще гласува структурата на криптопазара въпреки критиките на демократите
ЕЦБ запази лихвите без промяна заради несигурността около инфлацията
Посланик Данон: Вярваме на прецента на президента Тръмп
Шофьор се опита да влезе в нарисуван тунел
Електрическият Cayenne поддържа темпото на най-големия самолет на света
Всички коли на Tesla получават Starlink
Русия започна да внася бензин... от Индия
Защо не трябва да доливате гориво след автоматичното изключване на колонката
Гюров: “Многослойната дипломация” има граници, които не бива да се прекрачват
Трикове за по-голяма детска стая
Прокуратурата върна 54 хил. евро на жертви на “ало“ измамници
Третото класиране за кандидат-гимназистите излиза на 24 юли
Зеленски: Путин подготвя допълнителна мобилизация в Русия и разширяване на войната