Северна Корея не е отговорила на регулаторно провеждани междукорейски телефонни обаждания за трети пореден ден, увеличавайки притесненията за стабилността в региона, съобщава Bloomberg.
Представители на Пхенян не са отговорили на регулярната телефонна комуникация между двете страни в неделя, предава агенция Yonhap News, след като не е имало реакция и на обажданията предишните два дена.
Двете Кореи обикновено провеждат телефонни разговори два пъти на ден чрез две линии – комуникационен канал през седмицата и военна линия през почивните дни.
От южнокорейското министерство на отбраната са съобщили, че са направили опит да се свържат със Севера чрез военната линия в 9 ч. сутринта местно време, но не е получен отговор, предава Yonhap. Прекратяването на комуникацията е факт на фона на завишено напрежение на полуострова след нови оръжейни тестове на Пхенян, които се приемат като отговор на съвместни учения на Южна Корея и САЩ.
Северна Корея съобщи в събота, че страната е извършила подводен тест на своя способен да извърши ядрена атака дрон Haeil-2 миналата седмица. Дронът е кръстосвал източното крайбрежие на Северна Корея в продължение на 71 часа, преди бойната му глава да бъде детонирана под водата, става ясно от информация на севернокорейската агенция KCNA.
Възможно е липсата на отговор от Пхенян да е предшественик на нови военни учения. През август 2017 г. Северна Корея не отговори на исканията за разговори на Юга няколко дни преди да изстреля балистична ракета, прелетяла над Япония.
Междукорейската гореща линия бе възстановена през юли 2021 г., след като в продължение на година бе пренебрегвана от Пхенян в знак на протест срещу кампании по пускането на критични към режима брошури от активисти в Южна Корея. Прекъсването на ежедневните телефонни обаждания обаче невинаги води до засилване на напрежението. През юни 2022 г. Северна Корея не отговори на регулаторните обаждания заради предполагаем технически проблем, причинен от силните дъждове по това време.


Спецов: Няма риск от недостиг на нефт за България“
Без синя зона на 17 май заради Маратон-Варна
Заради авария кв. "Левски" във Варна е без вода от сутринта
Българската икономика е отличник сред страните от ЕС
Слави Трифонов загуби делото за клевета, което заведе срещу Кирил Петков
Кризата в Ормузкия проток може да върне китайския внос на американски LNG
Петролът стабилен при срещата между Тръмп и Си и напрежението с Иран
София става столица на науките за дълголетие през октомври
Си Дзинпин изтъкна Тайван като основен въпрос на срещата с Тръмп
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
Вижте кой ще внася автомобилите на Ebro в България
Китайци искат да правят електромобили с Maserati
Трик с пластилин почиства боята перфектно
Volkswagen отново отложи електрическия Golf
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
Богомил Николов: Пазарът се нуждае от това да има честна търговия
Красен Станчев: Пътят, по който са тръгнали от ПБ, не води до добро
Нов удар за летището в Солун – след „Райънеър“ го напуска и „ФедЕкс“
В защита на телетата: хора в клетки посрещнаха депутатите СНИМКИ
преди 3 години Чл. 95. Запасен, който не изпълни задължение, възложено му с този закон, сенаказва с глоба от 270 до 1000 лв. https://bg.usembassy.gov/bg/our-relationship-bg/our-ambassador-bg/ отговор Сигнализирай за неуместен коментар