Скоро ще започне изпращането на военната помощ за Украйна, обяви министърът на отбраната Тодор Тагарев. Той не можа да каже кога първите пратки ще бъдат на украинска територия, но посочи, че Киев ще получи най-необходимото към този момент.
Тагарев участва във форум, организиран от Съюза на офицерите от резерва "Атлантик", за поуките от войната в Украйна, за подготовка, превъоръжаване и изграждане на съвременни способности на Българската армия, съобщава БТА.
България ще подкрепи членството на Украйна в НАТО след края на войната, каза още министърът на отбраната. Той уточни, че се е запознал и е солидарен със съдържанието на проекта на декларация, внесен от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ДПС и ИТН.
Тодор Тагарев подкрепя членството на Украйна в НАТО и е участвал в изготвянето на националната позиция по темата, стана ясно от думите му. Той очаква декларацията да получи максимално широка подкрепа.
Според него има много широко разбиране, че трябва да има процес на задълбочена, ускорена подготовка за членството на Украйна в НАТО.
"Помощта, която се оказва на Украйна, е насочена не само да осигури моментните потребности за водене на бойни действия, а да гарантира, че в дългосрочен план въоръжените сили на Украйна ще постигнат много високо равнище на оперативна съвместимост с НАТО“, посочи министърът. Той даде пример с Финландия, чиито въоръжени сили преди приемането ѝ в НАТО бяха напълно оперативно съвместими с тези на НАТО. Тагарев предполага, че на почти същото ниво ще бъдат и въоръжените сили на Украйна, но въпросът е кога ще приключи войната.
Членството на Украйна в НАТО няма да се случи сега, а когато условията позволят, основното условие е да не се води война на украинска територия, заяви военният министър. По думите му другите условия са върховенство на закона, демократични механизми, граждански контрол.
На Срещата на Върха на НАТО във Вилнюс се очаква да бъдат утвърдени новите планове за действие на силите на НАТО и новата командна структура и като част от нея се предвижда към момента да има дивизионен щаб от сухопътни войски на наша територия. Вече мислим за реализацията – къде и как ще бъде изграден, посочи министърът на отбраната.
Посланикът на Украйна в България Олеся Илашчук благодари за военната и военно-техническата помощ за Украйна. "След две седмици във Вилнюс Ви призовавам да изразите своята подкрепа за членството на Украйна в НАТО", каза още Илашчук, цитирана от БНТ.


Коя е най-голямата грешка на шофьорите в трафика?
Първо заседание на Съвета за реформи в туризма ще се проведе в Министерския съвет
Добра реколта на ечемик и пшеница в Добружда
Черно море започна седмицата с двуразови тренировки
12-годишна спаси майка си след инсулт зад волана на АМ „Струма“
Зелената енергетика в действие: Иновациите на Веолия Варна
Златото може да загуби само при трайна стагфлация, но тя е малко вероятна
Надпреварата за центрове за данни в космоса, част 6
Дебютът на Amazon в бързите доставки изтри $15 млрд. от оценката на конкурентите
Надпреварата за центрове за данни в космоса, част 5
В Китай направиха ван с лукс на частен самолет и собствена тоалетна
Най-странният автомобилен клаксон е измислен от филмово студио
Новото Audi Q7 дебютира в България
12-годишно момиче спря аварийно кола и спаси майка си на магистрала "Струма"
Пет легенди, които промениха автомобилния спорт
10 неща за перфектна визия на плажа
Защо американските ВВС продължат да получават безрадарни изтребители F-35
Елена и Стефан отново заедно: Пол Уесли и Нина Добрев в нов сериал, пълен с мистерия и убийства
Кремъл: Русия не е променила условията си за мир с Украйна
Не парите, а тези 5 качества печелят женските сърца
преди 2 години Членството на Украйна в НАТО няма да се случи сега +++++ Като прочета това "случва се" и ми става ясно, че насреща имаме случване на празна кратуна. отговор Сигнализирай за неуместен коментар