IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Защо ЕС се проваля в опитите си да бъде глобален лидер?

Трябва да има промяна в начина, по който общността взима решения по критични въпроси, смята анализатор

07:00 | 26.01.24 г. 25
Снимка: Bloomberg
Снимка: Bloomberg

Когато започна мандата си начело на Европейската комисия, Урсула фон дер Лайен заяви, че една от основните ѝ цели е да направи Европейския съюз глобален лидер. Тази задача беше повтаряна няколко пъти досега, но не е особено успешна, пише Марек Дабровски, един от външните експерти на мозъчния тръст Bruegel и съосновател на Центъра за социални и икономически проучвания във Варшава.

Според него едно от проявленията на слабостта на ЕС е войната в Украйна, но не само.

Руската агресия в Украйна е най-сериозното предизвикателство за европейската сигурност и стабилност от Втората световна война насам, но страните от ЕС още не са убедени, че жертвата на агресията трябва да получи помощ и различните държави предлагат различни начини и форми за подкрепа, пише анализаторът. Консенсусът в ЕС започна да изчезва през 2023 г. под натиска на бизнес лобита и една от видимите прояви за това е блокирането на полско-украинските граници в края на 2023 г. в знак на протест срещу вноса на зърно от Украйна.

Реално обаче слабостта на ЕС може да се види в отказа на Унгария да подкрепи отпускането на пакет от 50 млрд. евро помощ за Киев за четиригодишен период - до 2027 година. Така заедно с блокираната от Конгреса на САЩ подкрепа, Киев е оставен сам от своите най-големи донори в тежък момент от началото на войната.

ЕС също така 15 години обмисля старта на преговорния процес със Северна Македония (първо блокиран от Гърция заради името на страната - б.р).

В краткосрочен план тези два казуса изискват сериозна дипломатическа работа, а вероятно и болезнени компромиси. В дългосрочен план обаче, за да бъде наистина играч в геополитически план, Брюксел трябва да промени механизма за взимане на решения, пише Дабровски.

Изискването за пълно единодушие трябва да бъде премахнато в поне три сфери - обща външна политика и политика на сигурност, разширяване на ЕС и бюджета на общността. Вместо съгласие на всички членове, решенията трябва да бъдат взимани например чрез квалифицирано мнозинство, предлага анализаторът.

Много решения в ЕС всъщност се взимат с квалифицирано мнозинство. За да бъдат одобрени,"за" тях трябва да гласуват най-малко 55% от държавите, тоест 15 при сегашните 27 членове, които представляват поне 65% от населението на общността. Механизмът предвижда и "блокиращо малцинство", когато поне четири държави гласуват против. По този начин в общността се приемат към 80% от законодателните решения и като цяло интересите на държавите са защитени, още повече, че ЕК са по-скоро склонни на компромиси при дискусии.

От юридическа гледна точка има вариант да се премине към този тип на гласуване - чрез преходните и заключителни разпоредби на договорите за ЕС, където е предвидена такава възможност за определени области. Това е и по-лесния вариант, посочва Дабровски. Има обаче сектори, в които Договорът за ЕС постановява изрично пълно единодушие, за да бъде одобрено решението - например за разширяване на общността.

Припомняме обаче, че и тук може да бъде намерена вратичка - премиерът на Унгария беше помолен да напусне залата, докато трае гласуването за старт на преговорния процес с Украйна. По този начин беше осигурено пълно единодушие, макар и не от всички членове на ЕС. Този маньовър не е ползван досега, но правилата на ЕС позволяват страни да не участват в гласуване по теми, включително и защото имат правото на т.нар. опт аут, тоест да не участват в тази обща политика. Дания договори правото да не участва във валутния съюз на ЕС, каквото задължение имат всички членове на общността, макар че може по всяко време да се откаже от своето решение.

Другият вариант е промяна в Договора за ЕС, което е много по-сложно и ще изисква много сериозен дебат. В същото време в резолюция на Европейския парламент вече има предложения за промяна, част от които се отнасят до намаляване на правото на вето за членовете на ЕС. Документът може да бъде ползван като база за началото на тези разговори, съветва още анализаторът.

Марек Дабровски е категоричен - промяната е голямо предизвикателство, но тя ще бъде и ключова за превръщането на ЕС в глобален играч, както и за бъдещото разширяване на общността.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:29 | 26.01.24 г.
Специални проекти виж още
Още от Политика виж още

Коментари

15
rate up comment 14 rate down comment 1
doba
преди 4 месеца
До: zelka007, не може и за едно прасе, от ЕС измислиха нек'си супер изисквания и народа се отказа. Отиди на село и разпитай.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 1 rate down comment 16
zelka007
преди 4 месеца
До: doba ... ами то за едно прасе може , за повече от едно не може ... :))) ... и щото е крайно време да влезете в XX век , стига с този примитивизъм !!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 1 rate down comment 18
zelka007
преди 4 месеца
До: Tikva007 ... мека китка с пухкаво дъ , защо рассийката е федерация ?! защо налага със сила централизираната си власт , само в последните няколко месеца - бурятия , башкирия , татарстан ... защо там да е възможно , а в ЕС да не можем тuквениците да ги изпращаме при Навални в трудов лагер ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 10 rate down comment 1
doba
преди 4 месеца
До: khao, знам ли, знам ли. Едно време във всяка къща на село се гледаше прасе за Коледа. Сега от ЕС измислиха нек'ви мерки и вече не се гледат....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 2 rate down comment 14
khao
преди 4 месеца
До: doba никой от нас няма да го доживее това, защото няма да се случи. коленето на животните също... но това не пречи на празноглавите хора четящи руски опорки да се страхуват от имагинерни неща... въпрос на какво имаш в главата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 9 rate down comment 18
Скъсана_Ушанка
преди 4 месеца
Групата на слабоумните копейки се събрала да квиичи лозунгите си, вместо да си гледат поммийната яма пPaccия, се огледали в богатия и белия свят. Така е, като вътрешното усещане на лузъра ги гризе отвътре, завистливо гледайки как хората се развиват и живеят добре.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 15 rate down comment 6
Tikva007
преди 4 месеца
Но не всичко е загубено. Ако Европа не се справи като съюз, ще се успее като халифат. Вече усилено се работи по въпроса.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 12 rate down comment 6
0pk
преди 4 месеца
Поджавкващата утвърдително след всяко решение на САШ група държави обединени е ЕС, няма как да бъде глобален лидер. :]
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 13 rate down comment 6
Tikva007
преди 4 месеца
Европа имаше някакъв шанс като Икономическа общност от силни национални държави със силни лидери, но го погреба в Лисабон. Европа имаше уникална, чисто европейска формула, дошла по естествен, еволюционен път, което пречеше на САЩ. Копирането на модела на американската федерация, изградена от аморфна, неорганизирана мигрантска маса, подчинена и организирана със сила, няма нищо общо с държавността в Европа и няма да доведе до нищо добро поради чисто антропологични и други фундаментални причини.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 14 rate down comment 5
Tikva007
преди 4 месеца
Не може да се говори за лидерство на някакъв абстрактен съюз. Този съюз е човешка общност и се гради на естествени антропологични принципи, които никой още не е отменял. Няма как общност от хора да лидира над друга, ако не е изградена върху по-устойчива, по-функционална и по-добре управляема структура. Най-устойчивата такава в природата е пирамидата, където на върха трябва да бъде лидерът на претендиращият за лидер съюз. Силен съюз със силен лидер. ЕС няма лидер, а комисия с фондер.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още