Крайнодясната Партия на свободата се приближава към властта в Австрия с подкрепата на консерваторите, пише Bloomberg. В петък лидерът на Народната партия Карл Нехамер съобщи за провала на преговорите за съставяне на коалция и че ще отстъпи от постовете си, включително и като канцлер на страната.
Неговите съпартийци избраха за наследник Кристиан Щокер, който отбеляза, че има разрешение от Народната партия да преговора с Партията на свободата за съвместно управление.
Крайнодесните спечелиха парламентарните избори през септември, но досега нито една друга парламентарно представена партия не желаеше да работи с тях. Дори президентът Александър ван дер Белен отказа да се съобрази с традицията и връчи първия мандат за съставяне на правителството не на първата, а на втората партия в парламента - Народната партия.
Сега Ван дер Белен е поканил на разговор лидера на "Партията на свободата" Херберт Кикл в понеделник (6 януари). В телевизионно обръщение президентът отбеляза, че има "значително смекчаване" на позициите на консерваторите по отношение на крайнодесните. Ван дер Белен съобщи още, че обмисля и кого да назначи за временен канцлер на страната.
Тези коментари подсказват, че вероятният сценарий сега е правителство начело с Кикл. Преди ден коментарите бяха, че Австрия може да отново да се насочи към избори заради създалата се криза.Ако това се случи, представители на крайнодясна политическа формация ще влязат в управлението на Австрия за първи път от края на Втората световна война насам.
Bloomberg отбелязва, че това ще даде власт на партия с силни проруски и антиимигрантски настроения, силно скептични по отношение на промените в климата. Кикл беше голям противник на ваксините срещу коронавируса и подкрепя призивите за масови депортации на имигрантите. Нехамер също беше близък до Владимир Путин, но позицията му се промени с началото на войната в Украйна.
Новият лидер на консерваторите обаче казва, че ситуацията днес е много различна и не става въпрос за личности, а за нуждата от стабилно управление. "Нямаме време за губене с избирателни кампании", казва Щокер.
Бъдещото ново правителство ще трябва да се справи с икономическата криза, пред която е изправена Австрия на фона на растящите заплати и цени на енергията, които свиват конкурентоспособността на икономиката, пише още Bloomberg.


Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Биткойн към $50 000 и злато към $5 000? Ще се върнем ли към нормалното в 2026 г.
Как Украйна да получи замразените милиарди на Русия
Netflix купува Warner Bros. за $72 млрд. в брой и акции
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Политическите кампании вече и в TikTok, манипулациите там са лесни
Индийска анимация: Путин и Моди се возят на мотор и крадат шапката на Тръмп ВИДЕО
Как да общуваме ефективно с партньора?
Провежда се спасителна операция край Ахтопол заради кораба Kairos
Новата реалност: Битка на дронове за небето над Украйна