Президентът на САЩ Доналд Тръмп е наредил на администрацията си налагането на реципрочни мита на многобройни търговски партньори, което е перспектива за по-широка кампания срещу глобална система, която той се оплаква, че е насочена срещу САЩ.
В четвъртък американският президент подписа мярка, с която нарежда на търговския представител и търговския министър на САЩ да предложат нови налози за всяка страна, която прилага мита върху американския внос, в опит да възстанови баланса на търговските отношения. Процесът е мащабен и може да отнеме седмици или месеци, преди да завърши, според високопоставен служител на Белия дом, коментирал въпроса пред Bloomberg.
Новите мита ще бъдат персонализирани за всяка страна, предназначени да компенсират не само техните собствени налози върху американските стоки, но и нетарифните бариери, наложени от страните, под формата на несправедливи субсидии, регулации, данъци върху добавената стойност, обменни курсове и други фактори, които действат за ограничаване на търговията на САЩ.
„Реших, за целите на справедливостта, че ще наложа реципрочни мита“, каза Тръмп в Овалния кабинет. „В почти всички случаи те ни таксуват много повече, отколкото ние тях, но тези дни свършиха“, добавя той.
Тръмп коментира пред репортерите в Белия дом, че ще въведе данъци и върху вноса на автомобили, полупроводници и фармацевтични продукти в допълнение към реципрочните мита.
Текстът на указа на Тръмп относно митата не е предоставен веднага от Белия дом.
Тръмп посочва бариерите в Европейския съюз (ЕС), включително ДДС, като пример за това, на което САЩ се стремят да отговорят. Той се насочва и към Япония и Южна Корея като страни, които според него се възползват от САЩ.
Реципрочните мита биха били най-мащабните действия на Тръмп за справяне с търговския дефицит на САЩ и това, което той характеризира като несправедливо отношение към американския износ по целия свят. Тръмп вече наложи 10% мита върху китайски стоки и планира да наложи 25% мита върху целия внос на стомана и алуминий от САЩ от следващия месец.
Решението на президента да не въведе митата веднага може да се разглежда като начална оферта за преговори – същата стратегия, която той вече използва, за да извлече отстъпки от Мексико, Канада и Колумбия.
Каквото и да се случи, поведението на Тръмп внася несигурност в глобалната икономика, а бизнесът и потребителите чакат да видят как ще продължи той с решенията си, които имат потенциала да нарушат търговските отношения на САЩ с останалия свят.
Очаква се реципрочните мита да засегнат силно по-слабо развитите икономики, където средните мита върху американски продукти са по-високи, според Bloomberg Economics.
Тръмп обяви решението си часове преди да приеме индийския премиер Нарендра Моди, чиято страна ще бъде засегната от реципрочните мита повече от много други големи търговски партньори на САЩ. Тръмп многократно е критикувал високите тарифни бариери на Индия.