Кабинетът на Росен Желязков оцеля след първия вот на недоверие срещу него. Предложението за вот на недоверие подкрепиха 54 депутати, против бяха 150 народни представители, без въздържали се. Общият брой на гласувалите народни представители беше 204.
Вотът беше внесен от „Възраждане” и подкрепен от депутатите от „Величие” и МЕЧ с мотив системен провал на правителството във външната политика.
Против внесения вот бяха групите на ГЕРБ-СДС (66 депутати,) "ДПС-Ново начало"( 29 депутати), "БСП-Обединена левица" (19 депутати), "Демокрация, права и свободи"-ДПС (19 депутати) и "Има такъв народ" (17 депутати). "За" оставката на правителството гласуваха 54-мата народни представители, вносители на предложението за вот на недоверие - "Възраждане" (33 депутати), "Морал, единство, чест" (11 депутати) и "Величие" (10 ).
Парламентарната група "Продължаваме промяната-Демократична България“ не участва в гласуването.
Премиерът Росен Желязков благодари на подкрепилите го депутати, като подчерта, че по този начин те са утвърдили европейската перспектива пред страната ни. "Вие подкрепихте европейската перспектива пред България и тази за демократично развитие - такова, каквото голямата част от обществото желаят", каза Росен Желязков, след като пленарната зала отхвърли проекта на решение за гласуване на вот на недоверие към правителството за "провал във външната политика на България".
Проектът на решение за гласуване на недоверие на беше внесен на 26 март от 54 народни представители. Кабинетът "Желязков“ положи клетва пред народните представители на 16 януари тази година.
Според Конституцията предложението е прието, когато за него са гласували повече от половината от всички народни представители. Когато Народното събрание отхвърли предложението за гласуване на недоверие на Министерския съвет, ново предложение за недоверие на същото основание не може да бъде направено в следващите шест месеца.
От "Възраждане" обявиха в кулоарите на парламента днес, че вече са написали мотиви за вот на недоверие на тема "корупция".


Над 70 ученици търсиха съкровища из варненски университет
Жена и дете "на косъм" от трагедия заради дупките по пътя за "Виница" (СНИМКИ)
Спряха нелегален внос на стотици декоративни птици на Дунав мост 2 (СНИМКИ)
Условна за млада жена, откраднала електрическа тротинетка пред магазин във Варна
Икономически университет – Варна празнува 106 години от основаването си
Печелившите и губещите от новия бюджет на Австралия
Льо Мер: Мулен е точния човек за централната банка на Франция
Льо Мер: Да забравим за нови данъци
Льо Мер: Европа има спешна нужда от рестарт
М. Ройш: Новата писта на Летище Бургас може да посрещне всеки самолет
Европейска държава настига Норвегия по дял на ЕV
Най-печелившите модели на различните марки
Цирк: Дупка погълна камиона... изпратен да я запуши
Как химията в новите автомобили влияе на здравето
Skoda представи специален хот-хеч
След катастрофата на "Хемус": ЕЦТП иска закриване на Агенцията по пътна безопасност
Кузман Илиев: Да се изчистят ненужните разходи, за да не стане като при Виденов
Real Estate Business Forum 2026 на Imoti.net идва в Пловдив
Наемите в ЕС: София и Атина - сред най-недостъпните столици в Европа
Париж през май: директни полети от Варна с “България Еър“ с изключителен комфорт