Най-малко 33% от всички директорски позиции в ръководните органи на публичните компании трябва да са заемани от жени. Това предвиждат промени в Закона за равнопоставеност на жените и мъжете, приети от правителството на днешното му заседание.
С промените българското законодателство се привежда в съответствие с европейското по отношение подобряването на баланса между половете сред директорите на дружества, регистрирани на фондовата борса.
Предвижда се с подаването на декларации за корпоративно управление публичните дружества да предоставят информация за броя на жените и мъжете в състава на своите управителни органи. Комисията за финансов надзор (КФН) ще публикува на сайта си списък с компаниите, които отговарят на заложената в закона цел.
С преходните и заключителни разпоредби на Закона за равнопоставеност се предлагат промени в Закона за защита от дискриминация и Закона за публичното предлагане на ценни книжа, тъй като директивата за баланса между половете сред директорите на публичните дружества попада в техния предметен обхват.


България е лидер в ЕС по ежедневна употреба на тютюневи изделия
Какво ще бъде времето в четвъртък?
Тъжна вест! Почина журналистът и белетрист Димитър Шумналиев
МВнР: България категорично осъжда всички форми на антисемитизъм
Бивши европейски и руски служители са провели разговори за войната в Украйна
Мигрантският хаос в Сеута заслужава по-добър отговор от игра на обвинения
Тестове на модели на OpenAI и Anthropic отново са разбили чужди системи
Печалбата на Glencore скочи рязко заради войната и рекордите при медта
Грешка в алгоритъма: Кой носи отговорност за вредите от AI?
В САЩ отново разследват популярен двигател на Ford
ЕС забрани предупрежденията за камери за скорост
Горивата в България все още са сред най-евтините в Европа
Британец излъга, че колата му не спира и сега ще лежи в затвора
Евро 7 е близо – как ще се отрази на цената и поддръжката на следващата ви кола
Гюров се завърна в политиката след концерти и маратони, пита Радев: Кой пази децата?
"Аполония": Созопол отново ще е сцена на най-значимите културни събития
Ивкова: Пациентите в психиатричната болница не заслужават ново чакане
България е №1 в ЕС по ръст на промишлените цени
На 83 млн. години е откритата кост на динозавър край Трън
преди 1 месец Без да се заяждам и не злобарски , ама защо само за директорски позиции да е това ?! Защо да не се въведе същото правило и в пътното строителство : трамбоването с фадроми , хасфффалтирането , полагането на маркировка , монтирането на пътни знаци и мантинели ?! Всичките позиции са добре платени !! Дори в някои случаи и по-добре от директорските бордове ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Извинявам се за предишния си коментар, но в своя защита ще кажа, че бях подведен от заглавието на статията. След като прочетох повече по темата, се оказа, че не става въпрос за 33%, а за задължителни 33% на по-слабо представения от двата пола. Явно авторите на статията, бидейки жени, волно или неволно са дали израз на своите пристрастия в заглавието на статията, или са чели закона, както дяволът чете евангелието. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: m_nedevИ откъде да намерим толкова мъже? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Чувствам се дискриминиран. Щом има изискване за минимум 33% жени, не трябва ли да има изискване и за минимум 33% мъже? отговор Сигнализирай за неуместен коментар