Година след като турската компания за производство на акрилни влакна Aksa реши да изпробва все по-популярната напоследък четиридневна работна седмица, тя вече е първата в страната, която официално въвежда този модел на работа. След промяната ръководството няма да намалява заплатите и бонусите за служителите, предава Bloomberg.
Aksa тества по-кратката работна седмица в опит да повиши оперативната ефективност, както и да се насърчи баланса между професионалния и личния живот. Разположена в град Ялова, компанията разполага с общо 1200 служители. Работниците, които получават почасово заплащане и полагат извънредни смени, не са включени в промяната към по-кратка работна седмица.
Главният изпълнителен директор на Aksa Akrilik Дженгиз Тас заяви, че четиридневната работна седмица е получила силна подкрепа от служителите. Този модел на работа е довел до засилено сътрудничество и по-сплотен дух в компанията, уверен е производителят на акрилни влакна.
Aksa е първата голяма компания в Турция, която се застъпва за по-кратката работна седмица, но други компании по цял свят експериментират с нея през последните години и отчитат добри резултати. Милиардерът Стив Коен миналата седмица заяви, че очаква все повече фирми да преминават към четиридневна работна седмица.
Изследване в Обединеното кралство миналата година установи, че повечето фирми, изпробващи тази новост, не се връщат към петдневния стандарт. Междувременно германски компании започнаха да тестват кратката работна седмица в борбата с трудовата криза.
В проучване, проведено със служители на Aksa след периода на пилотно проучване, компанията установява, че четиридневната работна седмица подкрепя ангажираността, производителността, мотивацията и баланса между професионалния и личния живот на служителите с повече от 85%. Кандидатурите за работа също са се увеличили значително, изтъква главният изпълнителен директор.


Над 50 000 бебета са се родили у нас през 2025 г.
Асен Личев: Европа пресъхва, а чиновниците още пишат доклади
България е на опашката в ЕС по брой коли, но начело на класацията по най-стари автомобили
Близо 900 000 са младежите в България, една трета от тях работят
Изкуственият интелект тласка енергийния сектор към нова вълна от сделки
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 1
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 3
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 2
Уенди Шърман: Иран може да контролира Ормузкия проток завинаги
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Американският флот тества евтин подводен дрон с автономност от хиляди километри
Пелоси: Онези, които са знаели за влошеното здраве на Байдън, е трябвало да действат
Брад Пит призна: отново пие алкохол след години на трезвеност
Брад Пит искал да се самоубие