Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) подготвя нова санкция за "Лукойл" заради господстващото положение на компанията при данъчните складове. Това анонсира в ефира на bTV председателят на регулатора Юлия Ненкова.
Тя уточни, че казусът в момента се съгласува с Европейската комисия (ЕК).
В средата на февруари КЗК наложи глоба от 68 млн. лева на петролната компания, заради "ценова преса". Санкцията е безпрецедентна в историята на антимонополната комисия, уточни днес Ненкова, но отказа да назове каква ще бъде новата санкция за компанията.
КЗК изчислява глобите на базата на методика, използвана и в ЕС. Тя се основава на годишния оборот на компаниите за предходната година, дали е първо нарушение или не, съдействие при установяване на нарушения, периодът от време, през който е извършено нарушението на правилата и т.н.
КЗК има "обосновано предположение" за картел между търговските вериги, но тази практика се доказва изключително трудно, призна още Нейкова. "Искам да ви кажа, че вероятно картелиране има и в други сектори на икономиката, но ние сме претоварени с работа", заяви още тя.
В КЗК получават сигнали от различни източници и институции, включително от Комисията за защита на потребителите (КЗП), на базата на които започнаха проверките на търговските вериги. Ако съмненията за картелни споразумения бъдат доказани, санкциите ще бъдат определени на базата на методиката на КЗК, която се базира на оборотите на компаниите. В закона няма определен срок за приключване на подобни проверки, тъй като доказването на картели е много трудно.
По време на своето първо участие пред медиите Ненкова даде информация, че от КЗК са наложили глоби само по отношение на нелоялни търговски практики, включително и заблуждаваща реклама, в размер на 79 млн. лева. Тя обаче не уточни на кои компании са наложени санкциите, нито за какъв период от време.


За Празника: Варненци протестират срещу колите в Морската градина
Умуват как да подобрят инвестиционната среда във Варненско
Коцев: Има дезинформация за заповедите за "Баба Алино"
Коцев слага още камери по кофите за боклук във Варна
Общинар оставил на тъмно входа на Морската градина във Варна заради кино
Т. Джамов: Все повече хора у нас имат интерес към бойните спортове
Колко пари спечели Божидар Саръбоюков от бронза на Европейското
Парфюм без пол: Разделението на „мъжки“ и „дамски“ си отива
Авточасти или опаковки: Biomyc стартира производството от гъбен мицел в България
Пазарите са на рекордни нива, докато са в неведение за Иран и политиката на Фед
Cadillac зарадва клиент със седан за 500 000 долара
Роботите в заводите не могат да заменят напълно хората
Продавате употребяван автомобил? Новите регулации на ЕС вече са в сила
BYD готви суперкола за рекорд на „Нюрбургринг“
Porsche се отказва от основния си електрически модел
Откриха нови метростанции по третата линия на метрото (СНИМКИ)
Electrocharge откри нова бърза зарядна станция на ключова локация по пътя към Гърция
Футболните емоции от Испания продължават в ефира на MAX Sport през следващите 5 сезона
Проливни дъждове в Япония, канселирани полети, евакуирани и загинали (СНИМКИ/ВИДЕО)
Безработицата у нас падна до 3,5% през второто тримесечие