IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Съхранението на енергия – диамантът в зелената енергийна корона на Китай

Страната представлява 91% от инвестициите в производствени съоръжения за батерии през 2022 г.

21:10 | 05.07.23 г. 11
Автор - снимка
Създател
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Бизнесът за съхранение на енергия с батерии в Китай процъфтява, тъй като страната продължава бързо да добавя нови инсталации за генериране на вятърна и слънчева енергия, надминавайки предишните рекорди, които беше поставила като водещ световен инвеститор във възобновяеми енергийни източници (ВЕИ), пише Oilprice.

Китай е готов да похарчи трилиони долари, за да адаптира енергийната си система към нарастващия дял на възобновяемите източници, а съхранението на енергия чрез големи стационарни батерии ще бъде от ключово значение за интегрирането на постоянно нарастващото производство на чиста енергия в енергийните системи.    

И така, съхранението на енергия чрез батерии е в центъра на фокуса на китайския енергиен пазар, където броят на компаниите, регистрирани като фирми за съхранение на енергия, вече достига 109 000.

Батериите и другите форми на съхранение на енергия ще бъдат от решаващо значение за китайците – и за света – да се насочат към по-голямо производство на електроенергия от ВЕИ, тъй като развитите икономики се стремят да се откажат от въглищата.

Междувременно Китай прогнозира пик на своите емисии на въглероден диоксид от енергетиката до 2030 г., като страната цели да постигне климатичен неутралитет до 2060 г.

Но тъй като вътрешните инвестиции във възобновяеми източници нарастват и вече представляват почти половината от глобалните инвестиции в чиста енергия, Китай не може да напредне допълнително без устойчиво съхранение на енергия, за да осигури резерви на фона на променливите вятърни и соларни мощности, които зависят от метеорологичните условия.

Китай няма аналог при разходите за възобновяема енергия

Инвеститори и анализатори са наясно, че Китай е лидер в глобалните разходи за чиста енергия.

Миналата година, когато световните инвестиции в енергийния преход достигнаха 1,1 трлн. долара, с което се изравниха с вложенията в добива и доставките на изкопаеми горива, за първи път в историята Китай се оказа водещата страна за привличане на инвестиции в зелена енергия, отчитайки 546 млрд. долара, или почти половината от глобалното финансиране на такива проекти,  изчислява BloombergNEF (BNEF).

САЩ се нареждат на второ място със 141 млрд. долара привлечени инвестиции. За сравнение, инвестициите в енергиен преход в Европейския съюз (ЕС) за 2022 г. достигат 180 млрд. долара.

Китай също доминира във веригата на доставки при производството на зелена енергия.

Вложенията във съоръжения за производство на батерии и свързаните с тях компоненти формират най-големия дял (45,4 млрд. долара) от общо 78,7 млрд. долара глобални инвестиции в производствени мощности за технологии за чиста енергия. Само Китай представлява 91% от производствените инвестиции през 2022 г., изтъква BNEF.

Бум на съхранението на енергия

В Китай инвестициите в съхранение на енергия растат заедно с тези, насочени към соларните и вятърни мощности. Дори компании от други, напълно несвързани с тези технологии бизнеси, като например фирмите от хранително-вкусовата промишленост, инвестират в стационарни батерии.

В края на 2022 г. общият инсталиран капацитет на Китай за съхранение на енергия, с изключение на помпено-акумулиращите водноелектрически централи, достига 13,1 гигавата (ГВт), което представлява ръст от 128% спрямо предходната година, изчислява China Energy Storage Alliance (CNESA). 

За да поддържа нарастващите, но непостоянни инсталации на възобновяема енергия, Китай ще се нуждае от около 520 ГВт мощности за съхранение до 2030 г., изтъква междувременно Goldman Sachs Research в доклад, публикуван през март. 

Китай разполага с възможности за производство и с контрол върху веригите на доставка, за да постигне самодостатъчност по отношение на лития – ключов елемент при батериите - до 2024 г., което ще намали разходите за батерии, посочва още Goldman Sachs.

И все пак, ускоряващият се темп на изграждане на стационарни батерии в Китай може да премине през цикли на възход и свиване, тъй като различни компании без опит в енергетиката и съхранението на енергия навлизат в индустрията през последните години.

В крайна сметка победителите в дългосрочен план биха били много по-малка група в сравнение със стоте хиляди фирми, които в момента се описват като „компании за съхранение на енергия“, тъй като мащабът и технологията ще отсеят по-слабите играчи, смята анализаторът на Bernstein Нийл Бевъридж.

Друго голямо притеснение за инвеститорите в китайския пазар за производство на чиста енергия е стремежът на САЩ да намалят зависимостта си от Китай във веригата на доставки на чиста енергия, като има риск от евентуална изолацията на Китай, добавя Бевъридж.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:14 | 05.07.23 г.
Специални проекти виж още
Още от Енергетика виж още

Коментари

1
rate up comment 15 rate down comment 11
OHЯ
преди 10 месеца
Китайците са тези дето първи ще бият шута на изостаналата сибирска държава , ама мужиците още си мислят , че са им съюзник :):):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още