Няма пречки Украйна да използва оборудването за АЕЦ "Белене" коментираха от Европейската комисия в рамките на редовния обеден брифинг в Брюксел. Киев може да използва европейски средства, които получава за макроикономическа стабилизация, за него, допълни говорителят Веерле Нютс. Всички варианти и опции зависят от преговорите между двете страни, допълниха още от Брюксел.
Преди ден енергийната комисия към Народното събрание одобри проект на решение, с което се дава мандат за преговори за продажбата на реакторите, купени от България преди десетилетия за 600 млн. евро. Днес (6 юли) със 155 гласа "за" и 57 "против" депутатите подкрепиха внесеното от ГЕРБ, "Продължаваме промяната", ДПС и "Демократична България" предложение енергийният министър Румен Радев да започне преговори за продажбата на оборудването за АЕЦ "Белене" с представители на Украйна. Те трябва да започнат в рамките на 60 дни.
Министерският съвет пък прие преди ден проект на Меморандум за сътрудничество в областта на енергетиката с Украйна и една от точките в него се отнася до ядрената енергетика. По думите на премиера акад. Николай Денков разговори по отношение на реакторите вече се водят с украинската страна. Киев е проявил интерес към въпроса още в началото на годината.
В страната по-рано днес (6 юли) пристигна и украинският държавен глава Володимир Зеленски и една от темите на дискусиите е именно енергетиката.
Продажбата на реакторите на Украйна означава край на проекта АЕЦ "Белене", заяви бившият министър на енергетиката Драгомир Стойнев, който днес е депутат от БСП, по време на дебатите по темата в Народното събрание. В края на своя мандат като енергиен министър в кабинета "Орешарски" той подписа предварително споразумение с Westinghouse за изграждане на реактори по тяхната технология в България. Следващото правителство на ГЕРБ обаче не потвърди този ангажимент.
В Народното събрание Стойнев беше категоричен, че в България "сме царе на спирането на проекти", посочвайки не само АЕЦ "Белене", но и "Бургас - Александруполис". Той припомни, че площадката за втората ядрена централа е одобрена и нищо не налага продажбата на реакторите на Украйна и изказа съмнения, че оборудването може и да бъде подарено.
Радослав Рибарски ("Продължаваме промяната") коментира, че оборудването вече е на 20 години и е по-добре страната да се съсредоточи върху новите технологии, включително и за малките модулни реактори.
От ДПС сме против ядрената енергетика, но сме направили всичко възможно и замълчахме в моменти, в които можеше да се подпишат договори за строителството на централата, които щяха да бъдат от обществен интерес, коментира и Рамадан Аталай. Според него още дълги години няма да може да се строи на площадката в Белене.
Имаме уникалната възможност да продадем нещо, което не се търси всеки ден, коментира и Жечо Станков (ГЕРБ). Той обаче потвърди подкрепата на ГЕРБ за развитието на ядрената енергетика у нас. "Държавата не трябва да спира и да насочи всички усилия да изгради седми блок на АЕЦ "Козлодуй", заяви той


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Историята се повтаря в Америка, част 4
Историята се повтаря в Америка, част 3
Историята се повтаря в Америка, част 2
Историята се повтаря в Америка, част 1
Вучич обяви, че ще подаде оставка, за да помогне на партията на изборите
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“


преди 2 години Преведено за невдяващите - руски ядрени проекти на територията на ЕС няма да има в близките 50 г. После ще видим :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Проруските мозъчно ощетени кратуни пикаят газ в момента! Хърбата Копейкин и той се пенявил днес. Нали трябва да си заработи рублите! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Абе копейкоНедоклатените врякат повече и от джендъраМитронекваси . Музика за ушите ми отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Реакторите ще бъдат подарени. Аре още $5 милЯрда заряр от укронацисткия Райх. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години В ЕК не виждат проблем Украйна да използва оборудването за АЕЦ "Белене". Значи проблем има, ако България иска да използва наличното оборудване и да стане енергиен център на Югоизточна Европа. Защо, бре недоклатурници? За да стоим бедни и в поза просяк? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Асенката Василев миналата година не вика ли у парламенто да го нюхат бедните? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Проект реализуется за инвестиционные средства ЕБРР и ЕИБ общей суммой EUR335 млн на паритетных началах, при этом сэкономленные на международных торгах 40% средств от начальной суммы проекта были направлены на реализацию еще двух проектов: строительство ПС "Западная" под Киевом (средства ЕБРР) и кольца волоконно-оптической линии связи в 11 областях Украина (средства ЕИБ).https://ru.interfax.com.ua/news/economic/705925.html отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Бракята поляци немат деян на въглеродните емисии а Зеленски вика на Румбата ,че имат дефицит на ток.Мара може би ще моооже да обясни на Урсуле какво е: A blackout is the total loss of power to a wider area and of long duration. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Согласно НАЭК Энергоатом, основное назначение станции покрытие дефицита электрических мощностей в Западном регионе Украины.Линия соединяет подстанцию Виделка[en]) около Жешува в Польше с Хмельницкой АЭС. ЛЭП переменного тока напряжением 750 кВ может передавать до 1300 МВт. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години ЕК + дудук = ВСЛ отговор Сигнализирай за неуместен коментар