Британското правителство реши да не разделя пазара на електроенергия на няколко ценови зони, с което засега слага край на дебат, който продължава от години и който причини разрив между производителите и най-големия доставчик на електрическа енергия за жилищни сгради в страната, пише Bloomberg.
Правителството заяви, че ще реформира съществуващата национална ценова система вместо да разделя страната на различни области. Министерството на енергийната сигурност и въглеродна неутралност се консултираха по мярката в продължение на три години като част от по-широк политически преглед.
„С навлизането ни в тази нова ера на чиста електроенергия реформираната система е най-добрият начин да се осигури електроенергийна система, която е по-справедлива, по-достъпна и по-сигурна“, заяви министърът на енергетиката Ед Милибанд.
Едно от обещанията на британското правителство по време на предизборната кампания миналата година беше да елиминира въглеродните емисии от енергийната си мрежа до края на десетилетието. Решението за премахване на плана за зоналното ценообразуване, който беше подкрепен от почти всички компании, които са инвестирали в изпълнението на тази мисия, показва ангажираността на правителството да се опита да постигне целта.
Все още не е ясно как правителството ще изпълни друго ключово обещание към избирателите: да намали сметките за електроенергия за битовите клиенти. Поддръжниците на зоналното ценообразуване го подкрепиха, защото има потенциал да спести пари за домакинствата. След като това вече е изключено, правителството има малко възможности да намали сметките, освен да се надява на спад в цените на природния газ.
Нови промени
Предложенията за реформиране на настоящата система, представени в четвъртък, включват промени в таксите за пренос и подобряване на ефективността на електроенергийната мрежа с нови инвестиции. Включен е и предварително обявен план за стратегически поглед върху местата, където са построени електроцентралите в страната.
Зоналното ценообразуване предлага решение на нарастващия проблем в цяла Европа с несъответствието между мястото, където се произвежда и консумира електроенергията. Шотландия например генерира голяма част от възобновяемата енергия в Обединеното кралство, но е отговорна само за 10% от общото потребление на страната.
Тъй като няма достатъчен мрежови капацитет, за да се транспортира цялата излишна електроенергия на юг във ветровити дни, държавният оператор е принуден да плаща на производителите на вятърна енергия да спрат турбините, и на електроцентралите, разположени по-близо до потребителите, предимно газови мощности, за да се включат. Само за миналата година подобни плащания възлизат на около 1,4 млрд. паунда, показват данни на FTI Consulting Inc. Тези разходи в крайна сметка се добавят към сметките на потребителите.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Информация от анализатор е била пропусната при удара на САЩ по училище в Иран
Световното първенство и глобализацията печелят от играчите от диаспората
Екстремните жеги се превръщат в по-голяма заплаха за храните от войната
Си Дзинпин притиска Япония с ограничаване на износа на важни суровини
Европа избегна криза с авиационно гориво преди летния туристически сезон
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа